Inwestorzy w ostatnim czasie mają spory problem z wyborem opcji, która będzie opłacalna przez najbliższe lata. Większość inwestycji staje się niepewna, więc trzeba szukać alternatyw i dywersyfikować portfele. Czy jest jakiś pomysł, który pozwoliłby na lokowanie niekoniecznie bardzo wysokich środków i dawał uzasadnione nadzieje na zysk nawet w trudnych czasach? Tak i zaraz o tym opowiemy.

Data dodania: 2022-10-21

Wyświetleń: 441

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ciekawa opcja inwestycyjna – nie tylko z wielkim kapitałem

Z wakacji się nie rezygnuje, wakacje się zmienia

Ostatnie lata to prawdziwy rozkwit caravaningu w Polsce i właśnie w tym inwestorzy mogą upatrywać swoich szans. Niekoniecznie jednak chodzi o wypożyczalnię kamperów – takim kamperem bowiem trzeba gdzieś zaparkować na wakacjach. Apartamenty na kołach powstają na przykład nad morzem – żeby partycypować w takiej inwestycji, często nie potrzeba wielkich środków, natomiast szanse na zwrot są bardzo wysokie. Na wzroście kosztów wakacji cierpią raczej tradycyjne hotele, natomiast jeśli chodzi o kampery, to tutaj nie widać osłabienia koniunktury, zresztą i konkurencja jest wciąż mniejsza.

To jasne, że zmienia się sposób organizacji wakacji, jednak camper park pozostanie wciąż obiektem o wysokiej zajętości. Zrezygnować można z całodobowego wyżywienia albo większego pokoju, ale nie z uzbrojonego miejsca na zaparkowanie kampera, bo od tego zależą udane wakacje. To tak naprawdę potrzeba podstawowa, a to dla inwestora zawsze dobry znak.

Realna wartość – pewna inwestycja

Ostatnie lata pokazały jeszcze jedną ciekawą rzecz. Powstało bowiem w tym czasie mnóstwo oryginalnych narzędzi inwestycyjnych: od rozbudowanego rynku inwestycji w dzieła sztuki, przez kryptowaluty, NFT, CFD i masę innych narzędzi. Wnioski z analiz są jednak jasne i wielu inwestorów w tym momencie zaciera ręce i może z satysfakcją powiedzieć “a nie mówiłem?”. Okazuje się, że te inwestycje, które przynoszą przewidywalny zysk (choć oczywiście też nie ma tu mowy o gwarancji), to tylko te opcje, które generują realne wartości.

Dzieła sztuki? Tak. Złoto? Też, choć pod pewnymi warunkami. Nieruchomości? Jak najbardziej, ale tutaj próg wejścia bywa koszmarnie wysoki. Tymczasem camper park bez wątpienia tworzy wartość: zapewnia bezpieczną, funkcjonalną przestrzeń wypoczynku. To nie jest jedna z tych wymyślonych, wirtualnych inwestycji, których wartość wynika z deklaracji albo spekulacji – to rozwiązanie, które jest realnie potrzebne, więc i inwestycja w tego rodzaju powierzchnię to rozwiązanie dające maksymalne szanse powodzenia.

Warunki udanych inwestycji

Można oczywiście wyjść z założenia, że przestrzeń wakacyjna jest potrzebna w każdym miejscu – i to w dużym stopniu prawda, jednak rozsądnie jest budować portfolio inwestycyjne tak, żeby maksymalizować swoje szanse. W przypadku parceli rekreacyjnych nad morzem często ocena opłacalności wymaga tylko zgrubnego researchu – można przecież bezpiecznie założyć, że tego rodzaju miejscówki będą zawsze w czołówce poszukiwanych. 

Nie ujmując niczego innym regionom, inwestycja w camper park nad morzem będzie zawsze mniej ryzykowna niż podobny ruch na przykład w okolicach Łodzi czy Poznania. To oczywiście nie zwalnia inwestora z konieczności przeprowadzenia analizy ryzyka, zapewne też oznacza, że to w tych ostatnich miejscach próg wejścia będzie niższy, ale mając możliwość, prawie każdy wybierze jednak działki nad morzem. Żeby to miało sens, trzeba jednak znaleźć godnego zaufania partnera, ale to już temat na zupełnie inne opracowanie, bo w tym zakresie raczej nie należy z góry przyjmować żadnych założeń bez weryfikacji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena