Jak wybrać lokatę bankową? Jeśli szukacie dobrego sposobu ulokowania swoich oszczędności, to z pewnością jedną z najrozważniejszych i odpowiedzialnych decyzji będzie depozyt w banku.

Data dodania: 2011-03-22

Wyświetleń: 1544

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście wielkim odkryciem nie będzie stwierdzenie, że lokata lokacie nie jest równa. Którą lokatę więc mamy dla siebie wybrać? Czy lepsze są lokaty bankowe ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem? A może lokata z funduszem inwestycyjnym będzie tą najlepszą? W artykule tym podpowiemy Państwu co jest najważniejsze przy wyborze lokaty.

Najważniejszą sprawą jest oczywiście to, żeby nasza lokata była jak najwyżej oprocentowana. To nie ulega wątpliwości. Jednak, tu pojawi się pytanie, czy to jedyna sprawa, na którą mamy zwracać uwagę podczas wyboru banku, w którym chcemy założyć lokatę? Oczywiście, że nie. Na produkty oszczędnościowe trzeba patrzeć z dużo szerszej perspektywy.

Co to jest rentowność przy lokatach? Stopień rentowności lokaty bankowej określa wartość zysku, jakiego inwestor może się spodziewać po zakończonym okresie zapadalności (czyli po prostu po wygaśnięciu lokaty). Wyższa rentowność, gwarantuje wyższe odsetki.

Kiedy więc założyć lokatę ze zmiennymi bądź stałymi odsetkami? Odpowiedź jest prosta. Jeśli oczekujemy podwyżki stóp procentowych, warto zdecydować się na zmienne oprocentowanie, aby zyskać na prawdopodobnych przyszłych wzrostach. W odwrotnej sytuacji zaleca się wybierać depozyty oferujące stałe odsetki, jako swego rodzaju ubezpieczenie przed ewentualnym spadkiem stóp. Jeśli chcemy ryzykować, zakładamy lokatę o zmiennym oprocentowaniu. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że zarobimy mniej, ale pieniądze będą pewne, to lepiej założyć lokatę ze stałym oprocentowaniem. Nigdy nie wiemy czy rynek finansowy legnie w gruzach, czy nagle wszystko skoczy diametralnie do góry, tego nigdy nie możemy być pewni, tak więc jeśli nie chcemy zbytnio ryzykować to lokata stała, stale oprocentowana, będzie idealna dla nas.

Kolejnym czynnikiem, na który na pewno należy zwrócić uwagę jest stopień ryzyka, które będzie towarzyszyło inwestycji. Ryzyko możemy rozpatrywać w różnych wymiarach. Skupmy się jednak na konkretach, a mianowicie na możliwości utraty zainwestowania kapitału. Pod tym względem wszystkie tradycyjne lokaty uchodzą za najbezpieczniejsze sposoby pomnażania naszych oszczędności.

„Zwykła”, tradycyjna lokata także nie jest wolna od ryzyka utraty kapitału, z tym musimy się liczyć, musimy być na to przygotowani. Zawsze może dojść do nieprzewidzianej niewypłacalności danego banku, w którym założyliśmy lokatę. Co wtedy... ? Wszystkie środki danego klienta w banku, który został postawiony w stan likwidacji są w stu procentach chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, do łącznej wysokości 50 tysięcy euro. Oznacza to, że jeśli mamy w banku odłożone 500 tysięcy złotych, to z BFG dostaniemy z powrotem minimum około 200 tysięcy złotych... Suma niezadowalająca dla wszystkich, ale cóż, musimy liczyć się z tym, że takie ryzyko choć minimalne jednak istnieje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena