Księgowość i podatki to dziedzina, w której należy być ciągle na czasie, aby decyzje podatkowe, jakie podejmuje się w każdej firmie nie spowodowały w przyszłości problemów z Urzędami Skarbowymi i innymi instytucjami regulującymi prowadzenie działalności w Polsce.

Data dodania: 2011-03-21

Wyświetleń: 2287

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejszym aktem prawnym w polskim systemie podatkowym jest oczywiście Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2.04.1997 r. Konstytucja Rzeczpospolita, ustanawia nadrzędne zasady, według których interpretujemy akty i ustawy niższej rangi, wiadomo iż normy sprzeczne z Konstytucją są nieważne. W naszym polskim systemie podatkowym funkcjonuje także umowa międzynarodowa, jest to umowa, która mówi o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania.

W Polskim systemie podatkowym znalazły się Unijne dyrektywy, które mają charakter nadrzędny, nad lokalnym, polskim podatkowym prawem. Traktat ten został podpisany w Atenach 16.04.2003 r. Równie dużą rolę powinniśmy przypisać VI Dyrektywie Rady z dnia 17.05.1977 r.

Warto pamiętać, iż po wyczerpaniu dróg rozwiązania konfliktu w jaki popadł Podatnik z Państwem możliwe jest wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Tak więc, obecnie nam podatnikom przysługuje prawo, do odwołania się od decyzji, do skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, do skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego a także do skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, także przewlekłość postępowań może być przedmiotem do tego, by złożyć skargę do Trybunału!

Opodatkowanie Naszego Dochodu - co warto wiedzieć i jakie akty prawne je regulują?

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym osób fizycznych, która opodatkowuje wszelkie dochody osób fizycznych, z wyjątkiem działalności rolniczej, leśnej, darowizn, spadków.

Ustawa z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która opodatkowuje w sposób zryczałtowany przychody wynajmujących oraz przedsiębiorców, jak również w przypadku osób duchownych.

Ustawa z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn, która opodatkowuje przychody osób fizycznych z tytułu spadków, darowizn, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności oraz zachowku.

Ważną informacją, do której bardzo często podatnik się nie stosuje, jest: Polskie prawo nie opodatkowuje dochodów, które zostały uzyskane z jakikolwiek przestępstw!

Opodatkowanie czynności - co warto wiedzieć.

Prawo polskie zawiera szereg opłat, które są związane z podejmowanymi przez podatników czynnościami a także działaniami organów państwowych. Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, która nakłada podatek na niektóre umowy.

Opodatkowanie majątku.

Polski podatkowy system opodatkowuje kilka składników naszego majątku (zarówno osób prawnych jak i fizycznych).

Ustawa z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, która ustanawia podatek od nieruchomości, podatek od środków transportu, podatek od posiadania psów.

Ustawa z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym, która opodatkowuje posiadanie gruntów.

Opodatkowanie obrotu.

Przychody i obrót, jest opodatkowany trzema następującymi ustawami:

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku towarów i usług, które reguluje opodatkowanie podatkiem VAT.

Ustawa z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym, która opodatkowuje sprzedaż oraz wywóz i przywóz towarów akcyzowych

Ustawa z dnia 29.07.1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, która nakłada dodatkowe obciążenia na osoby prawne prowadzące działalność w tym zakresie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena