Większość z nas kojarzy zwrot "IPO" z tzw. rynkiem pierwotnym i chyba słusznie. Często możemy słyszeć o kupnie mieszania czy też o kupnie akcji interesującej nas spółki na rynku pierwotnym czyli jeszcze przed debiutem na Giełdzie Papierów Wartościowych. To właśnie wtedy mamy do czynienia z "dziewiczą" ofertą , w której jako piersi możemy uczestniczyć i odkrywać wszelkie plusy i minusy takiej transakcji, licząc jednocześnie na ponadprzeciętny zysk. Sam skrót IPO pochodzi od zwrotów Initial Public Offering i oznacza nic innego jak pierwszą publiczną ofertę np. spółki akcyjnej.
Jak przebiega IPO
Wszystko zaczyna się w momencie, kiedy interesująca nas spółka postanawia po raz pierwszy przeprowadzić sprzedaż swoich akcji, które wyemituje lub które już posiada. Cały mechanizm sprzedaży akcji zostanie przeprowadzony w procesie tzw. publicznej subskrypcji.
Dzięki publicznej subskrypcji wszyscy zainteresowani kupnem takich akcji będą mogli się na nie zapisać bezpośrednio w domu maklerskim lub przez internet. Natomiast wszystkie terminy co do zapisów, przydziału akcji i ich debiutu na GPW zostaną umieszczone i podane do informacji w specjalnym harmonogramie , w którym znajdować się będą min. takie informacje jak: ustalenie ceny maksymalnej jednej akcji, termin publikacji prospektu i ewentualnych aneksów, datę rozpoczęcia przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych , terminy zakończenia zapisów na akcje, planowany termin przydziału akcji, podanie przewidywanego terminu pierwszego dnia notowania akcji na GPW.
Jednak aby cały proces ruszył i aby akcje zostały wprowadzone do obrotu najpierw spółka musi sporządzić prospekt emisyjny. Często przygotowanie takiego prospektu spółka zleca wyspecjalizowanej firmie, która wykonuje go w zamian za określony % z pieniędzy pozyskanych przez spółkę. Jednak to jeszcze nie koniec , przygotowany prospekt musi jeszcze zostać zatwierdzony przez KNF, po tym zabiegu pozostaje jeszcze jego publikacja. Dopiero spełnienie tych wszystkich wymogów umożliwia spółce zadebiutowanie na GPW.
Jakie spółki zamierzają zadebiutować na GPW
O tym, że rynek kapitałowy, a w szczególności GPW rozwija się bardzo szybko świadczyć może zainteresowanie jakie wzbudza wśród firm, taka forma pozyskiwania kapitału. W latach 2005-2009 na GPW zadebiutowało blisko 200 spółek . Należy zaznaczyć, że większość debiutujących spółek dała zarobić akcjonariuszom więcej niż zarobiliby na lokatach. Z ostatnich zakończonych sukcesem debiutów można wymienić Giełdę Papierów Wartościowych i PZU, które dały ponad 10% stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału.
o do planowanych ofert publicznych to na uwagę zasługuje Polkomtel. Jednak przyszłość debiutu operatora sieci PLUS ostatnio stanęła pod znakiem zapytania. Z informacji jakie docierają do rynku , wynika, że według głównych akcjonariuszy lepszym rozwiązaniem byłby inwestor branżowy. Przypomnijmy, że głównymi akcjonariuszami są KGHM, PGE oraz PKN Orlen. Na chwilę obecną wiadomo że operatorem komórkowym zainteresowani są Zygmunt Solorz-Żak, TeliaSonera, oraz fundusze inwestycyjne Blackstone i Black-Rock. Szacowana wartość Polkomtela to ok 16-18mld zł.
Interesującą ofertą może okazać się debiut na GPW Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin, którego główny akcjonariusz Skarb Państwa (50%), również zaczął rozważać taki scenariusz. Poza Skarbem Państwa , udziałowcem jest również Elektrim (kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka) , który posiada 47% akcji i kontrolę operacyjną. W 2009r ZE PAK odnotował zysk na poziomie 500mln zł , co tylko zwiększa atrakcyjność publicznej oferty tej spółki, która może odbyć się jeszcze w tym roku.
Kolejną ciekawą spółką może okazać się Bank Pocztowy. W tym przypadku do emisji publicznej i debiutu na GPW może dojść pod koniec 2011r.
W najbliższym okresie możliwy jest debiut NOVA KBM, oferta czeskiego banku może odbyć się jeszcze w II kwartale tego roku. Nie można również zapomnieć o planach debiutu TGE - Towarowej Giełdy Energii, która mogłaby zadebiutować jeszcze we wrześniu tego roku. W przypadku sektora finansowego , pojawiła sie informacja o możliwości debiutu na GPW, jednego z czołowych Domów Maklerskich jakim jest DM BOŚ. Oferta ta miałaby być przeprowadzono dopiero w 2012r.
Rynek pierwotny w przypadku spółek akcyjnych , stwarza ciekawą alternatywę inwestycyjną i pozwala na lokowanie kapitału w papierach wartościowych, które jak dotąd w trakcie debiutów na GPW, w większości przypadków okazywały się zyskowne.