Polak potrafi i to nie jedno! A już na pewno potrafi zawsze znaleźć sposób na ominięcie podatku Belki.  Przypomnijmy, czym jest ów słynny podatek, o którym znów jest głośno na portalach finansowych.

Data dodania: 2011-11-28

Wyświetleń: 1727

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest to podatek od dochodów kapitałowych regulowany ustawą z 1991 roku. Podatek ten wynosi 19%. Obejmuje on między innymi odsetki od pożyczek, papierów wartościowych, środków na rachunkach bankowych, inwestycji oraz innego rodzaju oszczędności.

Jak do tej pory banki unikały podatku Belki?

Jednak bankom udało się znaleźć sposób na ominięcie podatku Belki. Mianowicie, oferowały klientom atrakcyjne lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Dzięki temu kwota podatku wynosiła mniej niż 50 groszy, przez co była zaokrąglana do zera. Powyżej 50 groszy zaokrągla się do pełnych jedności złotych. Lokaty, na których w ten sposób naliczane są odsetki nazywa się lokatami antybelkowymi.

Zmiany w zaokrąglaniu opodatkowanych kwot

Wykorzystywaniu tej luki prawnej do naliczania korzystnych dla klientów odsetek sprzeciwił się niedawno resort finansów. Od nowego roku, to jest od stycznia 2012, Ministerstwo Finansów wprowadza nowy system naliczania podatku od dochodów kapitałowych. Zmiany w Ordynacji podatkowej mają zmienić przede wszystkim sposób zaokrąglania kwot, od których ma być pobierany podatek.

Banki przygotowały się na taką ewentualność. Proponowały klientom lokaty z bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem do końca roku kalendarzowego (tj. 2012 roku). Od stycznia 2012 roku zyski z lokaty będą bardzo niskie. Początkowe wysokie oprocentowanie ma na celu zrekompensować przyszłe niskie zyski z lokaty. Po przeliczeniu okazuje się, że średnie oprocentowanie takiej lokaty wynosi od 5% do 6%. Niektóre banki oferują również dodatkowe nagrody za założenie lokaty. Natomiast inne, aby przyciągnąć klientów, gwarantują konkretną sumę odsetkową.

Polisy lokacyjne

Nowe zapisy dotyczące podatku Belki nie blokują natomiast innych sposobów na ominięcie podatku od dochodów kapitałowych. Nową metodą, dzięki której nie będziemy musieli płacić podatku są polisy lokacyjne. Stanowią one połączenie ubezpieczenia oraz lokaty. Wiadomo, że lokaty w formie polis na życie zwolnione są z podatku Belki. Jest to regulowane i gwarantowane ustawowo. Polisy lokacyjne działają na zasadach podobnych do tych obowiązujących przy lokatach bankowych. Będzie to wymagało współpracy bankowców i towarzystw ubezpieczeniowych. Przez co będą oni musieli dzielić się marżą. Innymi słowy będą to lokaty w formie ubezpieczenia. Tak więc połączenie dwóch ofert w świetle nowych przepisów staje się dla klientów stosunkowo atrakcyjne. Klient podpisuje wniosek o ubezpieczenie, a następnie deponuje pieniądze na koncie na określony czas. Może to być pół roku, a nawet rok. Oczywiście polisy lokacyjne są odpowiednio oprocentowane. Po skończeniu trwania umowy wypłacamy gotówkę wraz z należnymi nam odsetkami.

Polisy lokacyjne swego czasu cieszyły się dużą popularnością. Szczególnie w 2008 roku. Natomiast po upadku banku Lehman Brothers ich oprocentowanie wynosiło od 8% do 9%. Aktualnie oprocentowanie polisolokat może nie być aż tak atrakcyjne, gdyż na towarzystwa nałożono nowe obowiązki kapitałowe. Przewiduje się, że będzie można na nich zarobić około 5% rocznie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena