BIK niestety nie jest przez nas zbyt dobrze kojarzony... Co ciekawe, wynika to głównie z naszej niewiedzy o działaniu tej instytucji. Biuro Informacji Kredytowej, czyli właśnie ten popularny BIK, jest po to by nam pomóc w świecie kredytów i pożyczek. I jeśli nie otrzymamy jakiegoś kredytu to tylko i wyłącznie z naszej winy.

Data dodania: 2011-09-01

Wyświetleń: 1731

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Często zdarza się, że osoby, które posiadały w przeszłości jakieś zadłużenia i niestety miały problemy z terminowym spłacaniem, niemal od razu udają się do firm prywatnych przebierając w ofertach pożyczek bez BIK. Nie próbują więc nawet złożyć wniosku we własnym banku, gdzie przecież jako stali klienci zawsze mogą liczyć na jakieś ciekawe rozwiązania.

Mnóstwo osób uważa, że jeśli nasze dane znajdują się w BIK-u i są oczywiście negatywne, to nawet nie mamy po co starać się o kredyt w banku, bo i tak raport z BIK-u nas pogrąży w oczach tej instytucji. Oczywiście jest w tym część prawdy, bowiem bank w swojej procedurze kredytowej zawsze sprawdza przeszłość pożyczkową klientów (dlatego też pożyczka bez BIK nie jest dostępna w żadnej ofercie bankowej!). Jednak BIK nigdy nie decyduje o tym kto i jaki kredyt otrzyma! Ostateczna decyzja zawsze należy do banku lub SKOK-u.

Zdarzają się przypadki, że osoby zadłużone otrzymywały pożyczkę bankową, jednak przy zaostrzonych warunkach (zabezpieczenie, określona wysokość uzyskiwanych dochodów, poręczenie, wyższe koszty i opłaty). Wiadomym jest, że w takich sytuacjach bank jest ostrożny, w końcu ma do czynienia z nierzetelnym klientem. Jednak badanie zdolności kredytowej to naprawdę złożony proces a raport z BIK-u to niewielka jego część. Jeśli na przykład posiadamy nieciekawą historię kredytową ale mamy umowę o pracę na czas nieokreślony, posiadamy jakąś nieruchomość i ktoś jest w stanie za nas poręczyć, to na pewno znajdzie się jakiś bank, który udzieli nam kredytu. W końcu instytucji bankowych na naszym rynku nie brakuje. Ważne jest, aby nie korzystać od razu z firm prywatnych, specjalizujących się w pożyczkach bez BIK, gdyż niestety zamiast nam pomóc spłacić długi, mogą one nas jeszcze bardziej pogrążyć.

Licencja: Creative Commons