Często posiadając zaoszczędzone pieniądze zastanawiamy się co z nimi zrobić aby nie traciły na wartości poprzez coraz wyższą inflację. Mamy do wyboru albo ryzykowne inwestycje, takie jak akcje, mniej ryzykowne, takie jak nieruchomości i zupełnie pozbawione ryzyka, czyli lokaty bankowe i konta oszczędnościowe.

Data dodania: 2017-11-16

Wyświetleń: 748

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lokując nasze ciężko zgromadzone oszczędności nie musimy się w ogóle martwić, że je stracimy lub nawet, że ich wartość spadnie, ponieważ mają one z góry założonę roczną stopę zwrotu. Największą ich zaletą jest fakt, iż są one chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że gdy bank upadnie (co zdarza się bardzo rzadko), to Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejmuje tego banku zobowiązania i jest zobowiązany nam zwrócić wpłacone pieniądze wraz z odsetkami. Takiej gwarancji nie otrzymamy w przypadku akcji, nieruchomości lub złota.

W zależności od planów na przyszłość mamy do wyboru lokaty bankowe na różne okresy i kwoty. Możemy podzielić inwestycje na kilka lokat aby w razie wypadku tylko jedną zerwać i stracić naliczone odsetki tylko z tej zerwanej lokaty. Możemy też zdecydować się na konto oszczędnościowe i mieć stały dostęp do naszych pieniędzy nie tracąc przy każdej wypłacie naliczonych już odsetek.

Banki oferują często różne promocje. Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych w tych promocjach jest wyższe niż w tych standardowych. Są one obarczone jednak pewnymi ograniczeniami, takimi jak wysokość lub długość. Z reguły są one również przeznaczone dla nowych klientów lub na nowe środki pieniężne. Mimo to warto śledzić na bieżąco nowe promocje lokat i kont osczędnosćiowych, gdyż zakładając taki depozyt zawsze na tym zyskujemy.

Obecnie lokaty bankowe nie są aż tak zyskowne jak jeszcze pięć lat temu, ponieważ ich oprocentowanie jest ściśle powiązane z wysokością stóp procentowych a te są aktualnie niskie. Plany są jednak optymistyczne na najbliższy czas, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej już na przyszły rok planuje ich podwyżki, co przełoży się na wysokość odsetek z lokat bankowych i kredytów. Warto zatem wstrzymać się z pochopnymi, ryzykownymi inwestycjami i zgromadzić kapitał na założenie bezpiecznej lokaty.

Licencja: Creative Commons