Gdy zbierzemy na swoim koncie trochę oszczędności, chcielibyśmy je pomnożyć. Wtedy pojawia się pytanie o najlepszą możliwość ich ulokowania, a odpowiedzią, która nasuwa się zwykle sama jest lokata w banku.

Data dodania: 2013-10-30

Wyświetleń: 1224

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Decydując się na lokatę musimy jednak też dokonać kilku wyborów. Musimy zastanowić się czy lepsze będzie dla nas oprocentowanie stałe czy zmienne, oraz czy depozyt ten ma być krótko- czy długoterminowy.

Pierwszym kryterium, jakie większość z nas bierze pod uwagę jest oprocentowanie lokaty. Każdy poszukuje tego najwyższego. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to jedyne kryterium, którym powinniśmy się kierować. Zwróćmy też uwagę na zapisy związane z wycofaniem środków z lokaty przed terminem jej zapadalności oraz bezpieczeństwo depozytu. Warto też przyjrzeć się częstotliwości kapitalizacji odsetek na danej lokacie – im częściej ona następuje, tym większą osiągniemy korzyść.

Wybierając dla siebie lokatę, powinniśmy przeanalizować jej poziom rentowności, czyli parametr określający zysk, który osiągniemy, gdy wygaśnie lokata. Zasada jest tutaj prosta: im rentowność jest wyższa, tym większy zysk przyniesie nam nasz ulokowany kapitał. A to przecież główny cel wszystkich oszczędzających. Oszacowanie rentowności lokaty nie zawsze jest  jednak możliwe. Szczególnie w przypadku lokat o zmiennym oprocentowaniu trudno będzie nam ocenić, ile zarobimy. Możemy co najwyżej przypuszczać, jakiego rzędu będzie to suma, ale stan faktyczny i tak poznamy dopiero wtedy, kiedy lokata wygaśnie. W przypadku lokaty o oprocentowaniu stałym  zdecydowanie łatwiej jest oszacować zysk. Nie możemy przy tym jednak zapomnieć, że będzie to zysk tylko i wyłącznie w ujęciu nominalnym, gdyż realny zysk zależny jest zawsze od czynników, takich jak inflacja i stopy procentowe. Oznacza to, że taką lokatę opłaca się założyć w momencie, w którym mają nastąpić podwyżki stóp procentowych. Natomiast założenie lokaty o stałym oprocentowaniu zabezpieczy nasze oszczędności przed spadkiem stóp.

Pod uwagę należy wziąć również płynność, która oznacza swobodę w dostępie do naszego kapitału i możliwość dysponowania nim. Pod pojęciem płynności rozumiany jest tak naprawdę okres zapadalności lokaty, czyli czas, na jaki zamrażamy nasze oszczędności. Dlatego też decydując się na zamrożenie oszczędności nie powinniśmy lokować całej sumy. Dobrze będzie zostawić sobie rezerwę na nieprzewidziane wydatki. W ten sposób, zmniejszając ryzyko zerwania lokaty przed terminem, uchronimy się przed utratą całości lub części odsetek, które zostały nam naliczone.

Ważnym przy pomnażaniu kapitału czynnikiem jest ryzyko. Akurat w przypadku zwykłych lokat nie musimy się martwić utratą wpłaconych środków, ale już lokaty inwestycyjne lub fundusze wiążą się z ryzykiem poniesienia straty, z którego trzeba zdawać sobie sprawę. Tutaj wchodzimy już w świat inwestowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena