Dziecko to ogromna odpowiedzialność. To od rodziców właśnie zależy, na jakiego człowieka ono wyrośnie. Jako rodzice – co powinniśmy zrobić, aby nasze pociechy wyrosły na dobrych i wartościowych ludzi?

Data dodania: 2014-02-17

Wyświetleń: 1001

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zadbać o przyszłość dziecka?

Oto kilka elementów, o których nie wolno zapomnieć, wychowując dziecko.

Po pierwsze, kiedy za coś karzesz – rób to uczciwie. Tak samo z nagradzaniem.

Prawdziwą furorę robi ostatnimi czasy bezstresowe wychowanie. Apelujemy jednak, żeby nie iść tą drogą! Dziecko powinno wiedzieć, że gdy zrobi coś złego, będzie czekała na nie kara. Powinno wiedzieć również, że sumienne wypełnianie obowiązków spotka się z nagrodą ze strony rodziców. I w karaniu, i w nagradzaniu rodzic powinien być konsekwentny.

Po drugie, poświęcaj dziecku czas.

Już niemowlęta wymagają od rodzica poświęcenia pełnej uwagi. Dziecko, do którego dużo się mówi, szybciej samo zaczyna podejmować pierwsze próby. Konieczność poświęcenia uwagi jeszcze wzrasta wraz z wiekiem – zwłaszcza w szkole, kiedy nieraz trzeba dziecku przypomnieć o zadaniu domowym czy o nauce na sprawdzian.

Po trzecie, wyznaczaj dziecku obowiązki.

Twoje dziecko już od najmłodszych lat powinno przyzwyczajać się do wymagań ze strony rodziców. I powinno być rozliczane z ich realizacji.

Po czwarte, zawczasu naucz szacunku do pieniędzy.

Banki umożliwiają otwarcie kont dla młodzieży między 13 a 18 rokiem życia. Zakładając dziecku takie konto, możesz kontrolować wydatki - np. wyznaczając limit jednorazowych wydatków. Tym samym uczysz dziecko podstaw zarządzania własnymi finansami, możesz również trzymać pieczę nad jego wydatkami. Jak to się mówi: „czym skorupka nasiąknie za młodu...”.

Po piąte, zapewnij dziecku odpowiedni start w dorosłość.

Pomóc Ci mogą w tym np. ubezpieczenia posagowe albo inwestycyjne. Przy odpowiednio długim okresie ubezpieczenia zapewnią one dziecku znakomity kapitał po osiągnięciu pełnoletniości Pieniądze mogą zostać wykorzystane np. na sfinansowanie studiów, kupno samochodu albo jako wkład własny do pierwszego mieszkania. Jest to również dobre zabezpieczenie dla dziecka na wypadek śmierci lub kalectwa jednego z rodziców.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena