W przypadku poważniejszych wypadków drogowych podstawą czynnością zaraz po opuszczeniu pojazdu jest powiadomienie o zdarzeniu odpowiednich służb. Jeżeli na skutek wypadku nie odnieśliśmy jednak poważniejszych, a ucierpiało jedynie auto, nie powinniśmy tracić zimnej krwi i powziąć odpowiednie kroki. 

Data dodania: 2015-01-15

Wyświetleń: 138072

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co zrobić gdy ktoś nam rozbił auto?

Wypadek – i co dalej?

- nie przestawiamy pojazdów
Miejsce wypadku zabezpieczamy trójkątami ostrzegawczymi, wzywamy policję i pogotowie.

- dokumenty w przypadku ustalenia winnego

Jeżeli sprawca wydarzenia poczuwa się do winy, konieczne jest spisanie oświadczenia. Najlepiej, aby zrobił to sprawca wypadku, gdyż w innym wypadku może się go wyprzeć. Na druku powinny znaleźć się następujące informacje: dane personalne sprawcy i poszkodowanego, adresy zameldowania, numer oraz organ wydający prawa jazy, numery rejestracyjne, numery dowodów osobistych, numery polisy ubezpieczenia oc, wskazanie sprawcy oraz krótki opis zdarzenia.
W przypadku gdy sprawca jest nieznany, należy powiadomić policję.

- poinformowanie ubezpieczyciela

Po każdym wypadku konieczne jest poinformowanie ubezpieczyciela sprawcy wypadku – wystarczy telefon na infolinię. Po otrzymaniu zgłoszenia ubezpieczyciel wyśle na miejsce rzeczoznawcę. Jeżeli wszystko przebiegnie bez większych problemów, po kilku dniach możemy spodziewać się wypłaty odszkodowania. 
Do tego czasu musimy jednak czymś jeździć. Jeżeli dysponujemy jednym samochodem na całe gospodarstwo domowe, możemy skorzystać z usługi wynajmu auta zastępczego.

Auto zastępcze

W zgodzie z uchwałą Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r.  odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy OC obejmuje zarówno celowe, jak i ekonomiczne wydatki za wynajem auta zastępczego, które można w praktyczny sposób uzasadnić. O samochód z oc sprawcy można ubiegać się wówczas, gdy szkoda została zaklasyfikowana jako całkowita, a Poszkodowany nie może użytkować własnego auta. W takiej sytuacji należy albo pozbyć się wraku, albo zdecydować na naprawdę do wartości sprzed szkody. Trzecią możliwością jest pozostawienie wraku i otrzymanie odszkodowania.
Poszkodowany, który podejmie decyzję o zakupie nowego auta, ale będzie mógł to uczynić dopiero po wypłacie należnego odszkodowania, może wynająć auto zastępcze opłacane z polisy oc sprawcy. Co istotne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może wskazywać firmy, z której auto zostanie wypożyczane, dlatego Poszkodowany nie jest zobowiązany do skorzystania z usług podmiotu oferującego najtańszy wynajem. Ważne jednak, aby koszty wynajmu auta z oc sprawcy nie przekraczały średniej ceny usługi na rynku, oraz aby auto zastępcze nie było wyższej klasy niż uszkodzony samochód.
Większość wypożyczalni samochodów zastępczych oferuje wynajem auta całkowicie bezpłatnie, dzięki czemu Poszkodowany może dostać auto od ręki bez ponoszenia żadnych wstępnych kosztów. Zwrot kosztów następuje poza Klientem, między wypożyczalnią a towarzystwem ubezpieczeniowym reprezentującym interesy sprawcy kolizji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena