Niemożność korzystania z własnego auta na czas naprawy jest bardzo uciążliwym następstwem wypadku komunikacyjnego – zwłaszcza jeżeli na co dzień dojeżdżamy nim do pracy i załatwiamy inne sprawy. 

Data dodania: 2015-01-26

Wyświetleń: 112300

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak się jednak okazuje, nie musimy przesiadać się do komunikacji miejskiej w nadziei, że wypłata odszkodowania nastąpi stosunkowo szybko. Poszkodowani kierowcy mają jeszcze możliwość wynajmu auta zastępczego z oc sprawcy.

Prawo do samochodu zastępczego ze zwrotem kosztu za wynajem należy się wszystkim Poszkodowanym, którzy:
- nie mogą używać samochodu w takim samym zakresie niż przed wypadkiem
- ponieśli niezbędne wydatki do korzystania z auta w takim zakresie, w jakim korzystaliby z samochody, gdyby nie uległ uszkodzeniu
- nie mogą zaspokoić potrzeb związanych z poruszaniem się samochodem.

Zanim wynajmiemy auto zastępcze, warto złożyć w ubezpieczalni sprawcy oświadczenie, że zamierzamy skorzystać z tego przywileju. Oświadczenie powinno zawierać właściwą motywację i wskazanie, dlaczego nie możemy funkcjonować bez pojazdu – ubezpieczalnie bardzo często próbują udowodnić, że Poszkodowany może korzystać z komunikacji miejskiej, niemniej pamiętajmy, że samochód służy nie tylko realizacji celów zawodowych. Co więcej towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić zwrotu za wynajem auta z oc sprawcy, jeżeli w gospodarstwie domowym jest więcej niż jeden pojazd. W takim wypadku należy udowodnić, że auto jest nam rzeczywiście niezbędne.
W przypadku szkody częściowej ubezpieczyciel jest zobowiązany pokryć koszty wynajmu za faktyczny okres naprawy. Jeżeli w grę wchodzi szkoda całkowita, czas wynajmu obejmuje okres od dnia zniszczenia pojazdu do dnia nabycia analogicznego auta, który nie może być jednak dłuższy niż data wypłaty odszkodowania.

Jak wygląda wynajem auta?

Większość wypożyczalni oferuje wynajem auta na prostych zasadach w modelu bezgotówkowym, dzięki czemu Klient nie musi płacić za auto zastępcze od ręki, a wszelkie opłaty są uiszczane przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawcy.
Aby wynająć auto Poszkodowany powinien mieć przy sobie następujące dokumenty:
- kopię dowodu osobistego oraz prawa jazdy
- kopię dowodu lub karty pojazdu
- dokumenty dotyczące samego zdarzenia.
a) oświadczenie lub notatka policyjna ze zdarzenia, która pozwala określić sprawcę wypadku
b) oświadczenie i numer sprawy nadany przez towarzystwo ubezpieczeniowe
c) protokół oględzin pojazdu, dokumentacja przebiegu naprawy, kosztorys, a także przewidziany czas naprawy
d) dokumenty podpisane z przedstawicielem firmy, od której wynajmuje się samochód zastępczy.

Wynajmując auto zastępcze należy pamiętać, że nie powinno być lepsze, tzn. reprezentować wyższej klasy, niż auto, którym poruszaliśmy się do tej pory. To bardzo istotna kwestia, gdyż przy nadużywaniu naszych praw, musimy liczyć się z tym, że ubezpieczyciel będzie robił problemy w czasie wypłaty należnego nam odszkodowania. Najkorzystniejsze jest korzystanie z ofert firm, które oferują uśrednione ceny za wynajem samochodu.

Licencja: Creative Commons