To czy Polacy wysyłają swoją dzieci na kolonie czy obozy zależy od wielu czynników. Aktualnie jesteśmy świadkami niżu demograficznego, spada liczba urodzin, społeczeństwo starzeje się i zwiększa się ilość gospodarstw jednoosobowych oraz coraz więcej gospodarstw z tak zwanym modelem 2+1, 2+0 i 1+1.

Data dodania: 2016-06-14

Wyświetleń: 2639

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co wpływa na tym, że decydujemy się wysłać na kolonie i obozy nasze pociechy?

Także poziom PKB nie jest bez znaczenia – wzrost poziomu wynagrodzeń pozwala na realizację potrzeb rekreacyjnych. Na rynku pojawiają się coraz bardziej świadomi konsumenci, którzy są gotowi zapłacić wysoką cenę za usługi rekreacyjno- turystyczne. Jest dla nich ważne zarówno bezpieczeństwo jak i ubezpieczenie. Są świadomi swoich potrzeb i ciągle poszukują nowych form, które sprostają ich wymaganiom. Organizatorzy kolonii i obozów mają trudny orzech do zgryzienia, muszą dostosować swoje oferty do uczestników przy uwzględnieniu form, które są dostępne na rynku.


Organizatorzy prześcigają się w pomysłach na tworzenie tematycznych obozów i kolonii. Dużą popularnością cieszą się kolonie językowe, obozy taneczne, „w siodle”, kolonie żeglarskie czy obozy sportowe. Kolonie i obozy organizowane są zarówno w polskich kurortach, górach, ale coraz chętniej odwiedzane są zagraniczne miejscowości turystyczne – prym wiodą kraje basenu Morza Śródziemnego, Czechy, Słowacja i Niemcy.

Rekreacja u młodzieży
Rodzice zdają sobie sprawę jak ważna jest rekreacja dla ich dzieci, która ma wpływ na formacje osobowości ich pociech, odnowy siły psychofizycznych, oderwaniem od codzienności i autoekspresji. Społeczeństwo staję się coraz bardziej wykształcone, zdaje sobie sprawę jak ważna jest zdrowie i aktywność fizyczna w związku z tym coraz chętnie wysyłają dzieci na kolonie czy obozy. Zdają sobie sprawę, że czas wolny jest ważny dla zdrowia psychicznego i stanowi źródło nowych przeżyć, które  dają poczucie zadowolenia, radości i szczęścia. Dzieci poszukują w gronie rówieśników nowych wrażeń, zjawisk i przedmiotów. Zorganizowany ciekawie czas wolny na koloniach czy obozach dzieci angażują się emocjonalnie, a sposób spędzania wolnego czasy wpływa na charakter dziecka. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do dzieci, które mają skłonności do samotności, mogą się wyzbyć tej cechy poprzez zbiorowe zabawy z rówieśnikami. Obserwuję się też nabieranie pozytywnych cech jak uprzejmość, odpowiedzialność, tolerancja, serdeczność czy koleżeństwo jak i umiejętność pracy w grupie.
    

Początek turystki młodzieżowej w Polsce sięga już dwudziestolecia międzywojennego. To właśnie w tym okresie nastąpił rozkwit aktywności ruchowej dzieci i młodzieży (m.in. gimnastyka, gry sportowe, lekkoatletykę, sporty wodne czy zimowe), propagowano wyjazdy na kolonie i obozy.  Obecnie najbardziej popularną formą aktywności jest jazda na rowerze. Związane jest to między innymi duża dostępnością tej formy rekreacji, gdyż w większości gospodarstw domowych jest rower. Także coraz bardziej popularną formą aktywności jest nordic walking, zwanym inaczej „marszem z kijakami”, narciarstwo, żeglarstwo, aerobic, jogging czy taniec. Nowym trendem są gry miejskie
Popularność kolonii i obozów pomimo mijającego czasu nie słabnie. Pod pojęciem kolonia kryje się letnia forma aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży, o długości pobytu około 2-3 tygodnie. Wyróżniamy trzy rodzaje kolonii: najpopularniejszą – wypoczynkową, przeznaczoną dla dzieci ze schorzeniami – kolonie zdrowotną oraz nastawioną na sprecyzowane zainteresowania dzieci – tematyczną. Wyjazd na obóz czy kolonie ma spełniać podstawowe zadanie – stworzyć możliwie najbardziej optymalnych warunków zdrowego i bezpiecznego wypoczynku i regenerację siły psychofizycznych uczestników. Dzieci i młodzież z przyjemnością uczestniczy w koloniach i obozach o profilu sportowo-rekreacyjnym i turystycznym. Dużą rolę odgrywają wychowawcy czy opiekun kolonijny, który potrafi zachęcić uczestników do podejmowania aktywności fizycznej. Wychowawca ma również inne obowiązki m.in. zapewnienie bezpieczeństwa, higieny oraz wyżywienia. Ważne jest także by program kolonii czy obozu był na tyle bogaty, aby każdy uczestnik odnalazł właściwą dla siebie formę aktywności fizycznej adekwatnej do swoich zainteresowań.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena