Z roku na rok oferta obozów tematycznych i kolonii różnego rodzaju jest coraz większa. Organizowane są już nie tylko wyjazdy krajowe, ale coraz większą popularność zdobywają podróże zagraniczne. Na którą opcję się zdecydować? Duża odległość od domu przekłada się też na ogół do większej wolności i swobody. Jednakże nie zawsze trzeba wyjeżdżać daleko, aby spędzić czas naprawdę kreatywnie.

Data dodania: 2021-03-14

Wyświetleń: 655

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

BLOG

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Obozy i Kolonie – w Polsce, czy za granicą?

W Polsce, czy za granicą?

Z roku na rok oferta obozów tematycznych i kolonii różnego rodzaju jest coraz większa. Organizowane są już nie tylko wyjazdy krajowe, ale coraz większą popularność zdobywają podróże zagraniczne. Na którą opcję się zdecydować? Wydaje się, że każde dziecko czy nastolatek preferuje wyjazd poza granice Polski, do nowego, ciekawego, nieznanego dotąd miejsca. Duża odległość od domu przekłada się też na ogół do większej wolności i swobody. Jednakże nie zawsze trzeba wyjeżdżać daleko, aby spędzić czas naprawdę kreatywnie.

Obozy i kolonie za granicą

Obozy młodzieżowe organizowane za granicą Polski to otwarta furtka dla wszystkich pasjonatów innych kultur i nowych zakątków świata. Dzięki wyjazdom za granicę można poznać inny język, kulturę danego kraju, czy panujące w nim zwyczaje. Z drugiej zaś strony, jest to również gwarancja przeżycia niezapomnianej przygody i  zabawy. W zasadzie większego znaczenia nie ma kraj, w którym organizowana jest kolonia. W każdym z nich możemy odkryć sekretne piękno i atrakcyjność. 

Wyjazdy zagraniczne są też szansą na nawiązanie kontaktów z osobami innych narodowości. Te w ostatnich czasach diametralnie zyskują miano prestiżowych. Nie bez znaczenia jest doskonalenie umiejętności językowych już w początkowych etapach edukacji. Nie tylko Polscy, ale także zagraniczni organizatorzy coraz częściej ubogacają swoje oferty o wyjazdy w obce rejony. Wśród dzieci i młodzieży, obozy i kolonie letnie poza granicami kraju coraz to bardziej cieszą się z wielu względów rosnącą popularnością. Dzisiejsze możliwości podróżowania nie mają limitów!

Obozy i kolonie w Polsce

W naszym kraju nie brak interesujących i ciekawych miejsc do odkrycia. Do dyspozycji mamy piękne morze, malownicze góry, czy jeziora. Odległości między nimi nie są też duże, stąd w ciągu trwania wakacji mamy możliwość wybrania się nawet na dwa obozy. Polska turystyka z roku na rok rozwija się w ekspresowym tempie, w związku z tym coraz częściej decydujemy się większą część czasu wolnego spędzać w naszym rodzimym kraju. W dzisiejszych czasach organizatorzy obozów i kolonii uciekają przed rutyną i wprowadzają w swoje oferty coraz to ciekawsze rozwiązania spędzenia czasu wolnego podczas wakacji. W ten sposób starają się pokazać, że wczasy w Polsce potrafią być równie atrakcyjne, jak te zagraniczne, a w wielu przypadkach są w stanie nawet zdominować. Przykładem na to jest wiele zorganizowanych wyjazdów tematycznych, których ciężko doszukać się w zagranicznych ofertach organizatorów turystyki m in. — obozy paintballowe, quadowe, gokartowe, żeglarskie, sportów wodnych czy obozy z psem. Od roku 2018 organizujemy również obozy z YouTuberami. Uczestnicy mają możliwość spotkać swoich idoli podczas obozów, a także wzięcia z nimi udziału w zajęciach.

Morze, Góry i Mazury!

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się również wyjazdy w miejscowości nadmorskie, gdzie nietrudno jest poczuć iście wakacyjny klimat. Plażowanie, kąpiel w Bałtyku, zwiedzanie latarni morskich to atrakcje, które przypadną do gustu dosłownie każdemu. Nie mniej piękne są również polskie góry na czele z Tatrami. Zakopane to jednak nie tylko góry, ale i ciekawe atrakcje turystyczne. Na uwagę zasługuje ponadto smaczna regionalna kuchnia i wyjątkowy, góralski klimat. Coraz więcej osób, które decyduje się na wyjazd, wybiera także piękną Krainę Tysiąca Jezior. Mazury to tajemnicze miejsce położone w północno-wschodniej Polsce, które swoim urokiem wręcz zachęca do aktywnego spędzenia wakacji. Piękne lazurowe niebo, przepełnione zielenią krajobrazy i przypominająca niczym lustro tafla wody, na której dostrzec możemy setki podwiewanych żagli. To i wiele innych urokliwych obrazków to zaledwie ułamek magii tego miejsca. Myślę, że tego miejsca nie da się tak po prostu opisać. Mazurski dar natury trzeba poczuć, poznać, skosztować. Na myśl nie przychodzi nic innego, jak tylko zgodzić się z mottem promującym ten region – Mazury Cud Natury!

Czy warto zdecydować się na obóz w Polsce?

W dzisiejszych czasach młodzież decyduje się na zagraniczne wyjazdy głównie z jednego powodu – Pogoda. Niestety, z tą u nas bywa w kratkę. To właśnie piękna pogoda i upały krajów Morza Czarnego i Śródziemnego są czynnikiem, który przyciąga każdego roku fale młodzieży z Europy, a nawet i świata. Nie mniej jednak nie możemy zapominać, że nasza piękna Polska również słynie z jedynych w swoim rodzaju krajobrazów i malowniczych obrazków. Należy również podkreślić, że nasze morze szczyci się jednymi z najwspanialszych plaż w Europie, a tutejsze góry są niczym sceny z uroczych ekranizacji przyrodniczych.

Wakacyjne wyjazdy organizowane w kraju mają jedną zasadniczą zaletę, a mianowicie są zazwyczaj tańsze niż te zagraniczne. Wynika to przede wszystkim z niższych kosztów zakwaterowania, cen wstępów do różnych obiektów, transportu, czy też kosztów samego pobytu. Dodatkowo najczęściej podróżujemy do krajów, w których pobyt najzwyczajniej wiąże się z większymi wydatkami ze względu na różnice walutowe. Na obozy czy kolonie organizowane na terenie Polski można dojechać najczęściej w ciągu kilku godzin. Tymczasem, aby dojechać np. do Wielkiej Brytanii, potrzebujemy niemal 24 godzin, a do Grecji czy Włoch ponad jeden dzień. Wprawdzie przejazd autokarem dla dzieci i młodzieży jest zwykle atrakcją, nie warto tracić cennego czasu na dojazd. Ponadto w przypadku obozów w Polsce w razie potrzeby rodzice mają możliwość przyjazdu w odwiedziny lub dowiezienia z domu rzeczy, których zapomniało się wziąć. Za granicą z oczywistych względów taka możliwość jest blisko równa 0.

Obozy i kolonie — dlaczego warto wysyłać dzieci?

Dla każdego dziecka wyjazd na kolonię to przede wszystkim nauka samodzielności i szansa na wyjście ze swojej strefy komfortu. Na co dzień dzieci są otoczone pomocą rodziców i innych osób dorosłych, którzy pomagają im w różnych czynnościach, a niekiedy je wyręczają. Na obozie jednak są w dużej mierze zdane same na siebie. Jest to fundamentalna podstawa do kształcenia samodzielności i niezależności. Wbrew pozorom oddzielenie dzieci na dłuższy czas od rodziców jest bardzo ważne z punktu widzenia kształtowania się ich psychiki i budowania relacji z innymi osobami. Z drugiej strony, taki wyjazd ma także wiele zalet dla rodziców. Na kolonie czy obozy często wysyłają swoje pociechy rodzice, którzy wakacje mają przepełnione pracą i nie są w stanie poświęcić im wiele wolnego czasu. To też jedyna szansa w roku na odpoczynek i zregenerowanie sił. Każdy rodzic potrzebuje w końcu od czasu do czasu przynajmniej chwili tylko dla siebie.

Obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży są świetnym pomysłem na spędzenie wakacji i to bez względu na miejsce ich organizacji. W przypadku pierwszej samodzielnej podróży zdecydowanie lepiej jest postawić na wyjazd zorganizowany w kraju. Przekonać się do wyjazdów w nieznane. Nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, dzisiejsze możliwości podróżowania nie mają limitów. Wszystko przychodzi w swoim czasie. Decydując się na wyjazdy zagraniczne, musimy wziąć pod uwagę kwestię większej samodzielności i niezależności od rodziców i pomocy osób starszych, a z tą u wielu dzieci wygląda naprawdę różnie. Jeśli jednak samowystarczalność nie sprawia nam najmniejszych problemów, jak najbardziej powinniśmy spróbować czegoś więcej!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena