Na zakup wózka spacerowego, zwanego potocznie „spacerówką” lub „parasolką”, na ogół decydujemy się po uprzednim zakupie wózka dużego. Wózki duże - wyposażone w głęboką gondolę - wyglądem przypominać mogą typ spacerówki umieszczonej na obszernej ramie.

Data dodania: 2010-07-07

Wyświetleń: 5984

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do największych zalet „parasolki” zaliczyć należy w pierwszej kolejności lekkość (waga oscyluje w okolicach 7-8 kg) jak również – uzyskiwane po złożeniu – niewielkie rozmiary wózka. Warto zauważyć, iż zdecydowana część „spacerówek” pozwala na złożenie oparcia do pozycji półleżącej, zaś wybrane modele umożliwiają nawet złożenie kompletne, do pozycji całkowicie płaskiej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka?

Sadzając dziecko w wózeczku rodzice powinni mieć pewność, że maluch będzie czuł się w nim komfortowo i bezpiecznie. W związku z powyższym, podczas wyboru wózka należy koniecznie zwrócić uwagę na fakt, czy dany model wyposażony został przez producenta w pasy dla dziecka oraz pałąk (lub też czy istnieje możliwość montażu wspomnianego pałąka). Ponadto wózek powinien umożliwiać rozłożenie do pozycji półleżącej bądź też na płasko, co pozwoli maleństwu na wygodny i spokojny sen. Przykładem wózka wyposażonego w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, możliwość montażu pałąka oraz rozłożenie oparcia do pozycji półleżącej jest wózek Maclaren Quest.

Jakie kółka wybrać do wózka?

Kolejnym krokiem, po wyborze samego wózka spacerowego, jest wybór kółek. Podczas zakupu należy więc zwrócić uwagę na wielkość, skrętność jak i materiał który posłużył do ich wykonania. Do wyboru pozostają wózki z kółkami małymi (np. Maclaren Quest Sport), średnimi (np. Bebe Confort Viva) oraz dużymi, występującymi najczęściej w wersji amortyzowanej (np. Maclaren XLR). I choć w przypadku wyboru kółek małych problemu nastręczać nam może jazda po nawierzchni takiej jak chociażby żwir, to jednak pozostała część omawianego wyposażenia z reguły wspaniale sprawdza się na każdym rodzaju nawierzchni. Do ciekawostek zaliczyć należy wózek UFO, wyposażony w aż dwie osie skrętne. Naturalnie każda z powyżej wymienionych „parasolek” umożliwia zablokowanie kółek, wykluczając w ten sposób opcję kół skrętnych. Jak już zostało to wspomniane, nie bez znaczenia pozostaje materiał z jakiego wykonano akcesoria. Z reguły kółka tworzone są z pianki bądź plastiku. Koła piankowe wykazują zdecydowanie mniejszą tendencję do ścierania, jak również są one nieco bardziej odporne na uszkodzenia. Mniej zalet posiadają natomiast koła plastikowe, ponieważ – z racji na fakt, iż przenoszą one drgania – mogą wywoływać u dziecka uczucie dyskomfortu. Również ich wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia.

 Maksymalna Dopuszczalna Waga Dziecka

Standardowe przeznaczenie „spacerówki” zakłada, iż wożone w nim dziecko będzie miało ukończony 3 miesiąc życia, zaś jego waga nie będzie przekraczała 15kg. Powyższe wytyczne unormowane zostały przez właściwe przepisy i odnoszą się one do zdecydowanej większości dostępnych na polskim rynku, wózków spacerowych. Niemniej jednak w praktyce do czynienia możemy mieć z wózkami takimi jak chociażby Maclaren XLR, który to dopuszcza wożenie dziecka nie od 3 miesiąca życia, ale już od urodzenia, zaś maksymalna waga dziecka wynosić może nawet 29 kg. Powyższe udogodnienia zapewnia obszerna budowa wózka, możliwość zamontowania fotelika samochodowego Recaro, specjalna wkładka utrzymująca sztywno główkę maleństwa, śpiworek, jak i oparcie rozkładane całkowicie na płasko.

 Waga/wymiary/rozkładanie siedziska

Wszystkie wózki spacerowe podzielić należy na typowe spacerówki, wózeczki uniwersalne jak również wózki „od urodzenia”.

 Typowe spacerówki

Typowe, lekkie spacerówki to wózki idealne na krótkie wycieczki lub dla dzieci starszych. Przykładem tego typu wózka może być chociażby Maclaren Volvo. Ten typ „parasolek” charakteryzuje przede wszystkim niezwykła lekkość (ważą one z reguły około 5kg), niewielkie wymiary po złożeniu (1m/20cm/20cm) jak również specjalne uchwyty bądź też pasy przeznaczone do przenoszenia. Poważną wadę stanowić może jednak fakt, iż typowe spacerówki nie mają właściwie żadnej możliwości rozłożenia oparcia na płasko lub choćby do pozycji pół-leżącej.

 Wózki uniwersalne

Wózki uniwersalne są już nieco cięższe i większe od typowych spacerówek. Ich wymiary oscylują w okolicach 1,10 - 1,20m/20cm/20cm, zaś waga to około 6,5-8,5 kg. Ten typ „parasolek” wyposażony zostaje w siedziska rozkładane przynajmniej do pozycji półleżącej. Dodatkowo obecność specjalnej rączki pozwala na przenoszenie wózka po złożeniu. Do spacerówek uniwersalnych zaliczyć można między innymi modele takie jak „Quest” od Maclaren, „Viva” Bebe Confort,  „Active” X-Adventure, „UFO” czy też „X-S” X-lander,  „Onyx” Cybexa bądź „Raider” od Milly Mally.

 Wózki do urodzenia

Wózkami największymi, przeznaczonymi do wożenia dzieci już od pierwszych dni życia, są oczywiście wózki określane mianem „od urodzenia”. To właśnie one odznaczają się dużymi, amortyzowanymi kołami, a ponadto umożliwiają całkowicie płaskie rozłożenie. Do ich wad zaliczyć należy jednak dość dużą wagę, niekiedy sięgającą nawet 12kg. Wyśmienitym przykładem wózka „od urodzenia” jest wózek Maclaren XLR.

 Obecnie na rynku dostępnych jest wiele, różnego rodzaju wózków spacerowych. Dokonując zakupu właściwej spacerówki, warto więc mieć na uwadze przede wszystkim wartości takie jak bezcenne zdrowie i bezpieczeństwo naszego dziecka. Naturalnie nie bez znaczenia pozostaje również samo przeznaczenie wózka. Wszystkie powyżej opisane typy i modele wózków dla dzieci, bez problemu nabędą Państwo w sklepie internetowym www.Babyexpress.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena