Przez rekreacje należy rozumieć podejmowanie dobrowolnych czynności realizowanych w wolnym czasie umotywowanych wypływających z nich zadowoleniem, które oddziaływują na regenerację sił fizycznych, psychicznych i twórczych.

Data dodania: 2016-06-14

Wyświetleń: 2089

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Młodzi ludzi a turystyka

Krótko mówiąc rekreacja ma pozytywny wpływ na zdrowie i socjalizację, a także stanowi ważne źródło satysfakcji i samorealizacji. Rekreacja wpływa na sposób myślenia i system wartości szczególnie młodych ludzi. Wyjazd na kolonie czy obóz poszerza horyzonty, stwarza możliwość uprawiania sportu, a także pomaga uczyć radzenia sobie z problemami życia codziennego. Poza tym dzieci i młodzież szkolna podczas takiego wypoczynku ma możliwość rozwijania swoich pasji i uczestniczyć w interesujących zajęciach.


Historia turystyki młodzieżowej w Polsce jest bardzo długa. Szczególnym uznaniem cieszą się takie formy turystyki jak piesza, rowerowa czy kajakowa. Obecnie młodzież w naszym kraju uprawia różne formy turystyki, dużym powodzeniem cieszy się turystyka górska, praktykowana w Tatrach, Bieszczadach czy Sudetach. Nie tylko w górach powstają także miejsca wypoczynkowo-rekreacyjne, które sprzyjają turystyce. W czasach PRL-u modne były obozy wędrowne, kajakowe, żeglarskie, narciarskie, kolarskie czy tak zwane kolonie w siodle. Obecnie mamy szeroki wachlarz form turystyki oferowanych przez liczne organizacje turystyczne, zakłady pracy i inne.


Aktualnie mamy dostęp do dużych baz noclegowych, które sprzyjają turystyce. Obserwujemy gwałtowny rozwój biur podróży. Okazuję się, że młodzież, która odznacza się największym wskaźnikiem uczestnictwa w wyjazdach na kolonie i obozy w Polsce to młodzież w wieku 15-19 lat. Wśród młodych ludzi wzrasta zainteresowanie aktywnymi formami spędzania czasu podczas wyjazdów. Coraz chętniej wybierane są kolonie i obozy, które w swojej ofercie mają zajęcia sportowo-rekreacyjne i długie wycieczki. Oczywiście wśród beneficjantów wyjazdów na kolonie czy obozy jest młodzież, która woli bierne sposoby spędzania czasu, tj. spotkania towarzyskie, słuchanie radia, oglądanie telewizji czy spędzanie czasu przed komputerem. Są także osoby, lubiące pośredni sposób między wcześniej wspomnianymi formami spędzania czasu, takie jak spokojny wypoczynek połączony z krótkimi spacerami, zwiedzanie muzeów i zabytków. Wśród młodzieży znajdą się i ci, którzy woleliby spędzić wolny czas twórczo: uczestnicząc w zajęciach muzycznych, plastycznych, teatralnych lub rozwijać swoje zdolności manualne poprzez majsterkowanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena