Wypoczynek ma ogromne działanie na funkcjonowanie każdego człowieka. Ma szczególnie pozytywny wpływ na młodych ludzi, którzy poddani są na działanie wielu czynników stresogennych – żyjących w realiach szybkiego życia...

Data dodania: 2016-06-14

Wyświetleń: 1647

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Turystyka dzieci i młodzieży

wysokich wymagań i oczekiwań społecznych, ciągłego porównywania oraz uczestniczących w tzw. „wyścigach szczurów”, zmęczonych całoroczną wyczerpującą nauką szkolną.

Uczniowie po właściwym wypoczynku, który jest wybierany zgodnie z ich oczekiwaniami i zainteresowaniami ma wpływ na to, że po takim pobycie będą zdecydowanie bardziej efektywniejsi, zrelaksowani i wydajni oraz co bardzo ważne – na takich wyjazdach często poprawiają swoją kondycję sportową. Wiek dojrzewania jest szczególnie trudny, młodzi ludzie często są sfrustrowani, zmęczeni, mają problemy z otaczającą ich rzeczywistością. Nie bez znaczenia jest także to, że rodzice, którzy nie mogą liczyć na pomoc pozostałych członków rodziny, bliskich, a sytuacja finansowa nie pozwala na wynajęcia opieki podczas wakacji dzieci decyduje się na wysłanie swoich pociech na obóz czy kolonie, aby spędzili produktywnie swój wolny czas pod opieką profesjonalistów w gronie rówieśników


Poprzez sformułowanie turystyka należy rozumieć formę czynnego wypoczynku, a także wyjazdu poza miejscem stałego pobytu mające na celu odpoczynek, rozrywkę czy w celu krajoznawczym lub kulturalnym. Autorzy podają wiele definicji, które próbują zdefiniować szerokie zagadnienie, jakim jest turystyka. Wyjazd na obóz czy kolonie ma na celu przede wszystkim zaspokojenie potrzeb poznawczych, zdrowotnych, towarzyskich, emocjonalnych czy rekreacyjnych. Bezpośredni kontakt z kulturami i mieszkańcami terenów, na których wypoczywają turyści wpływa na uświadomienie faktu różnorodności zarówno krajobrazów jak i ludzi. Podróżowanie ma wpływ nie tylko na kreowanie własnej tożsamości, a także zaspokaja potrzeby poszukiwania doznań i wrażeń przez młodych ludzi. Wyjazdy na obozy czy kolonie są źródłem przygód oraz rozładowują napięcie.


Istnieje wiele form i podziałów wyjazdów turystycznych. Możemy wymienić między innymi turystykę wypoczynkową, turystykę kwalifikowaną, przygodowa, hobbistyczną, a także rozrywkową, edukacyjną czy sportową. Szczególnie interesującą spośród wcześniej wymienionych to turystyka kwalifikowana (można do niej zaliczyć między innymi: górską, kajakową, wspinaczkową czy jazda konną) ta forma turystyki jest zaliczana do jednych z bardziej wymagających rodzajów turystyki. Dzieje się tak między innymi, dlatego, że z tej formy nie można przystąpić spontanicznie, odbiorca tego rodzaju formy turystyki powinien być wcześniej przygotowany zarówno pod kątem kondycji fizycznej jak i w sposób intelektualny. Za wyborem formy turystycznej, jaką jest turystyka kwalifikowana stoi chęć zaimponowania rówieśnikom, moda, a także poszukiwanie wrażeń. Minusem wyjazdów kwalifikowanych są wysokie koszty uczestnictwa, które są są czynnikiem mocno hamującym wybór tej formy. Turystyka przyrodnicza, kwalifikowana, kulturowa, edukacyjna oraz hobbistyczna ma na celu realizację zainteresowań odbiorców i są zdecydowanie częściej wybieranymi formami turystyki.


Aktualnie dużą uwagę przykłada się, do jakości oferty turystycznej, która determinuję ilość przyjeżdżających turystów do danego miejsca. Specyficzną formą turystyki jest oferta dla dzieci i ludzi młodych dzieję się tak, ponieważ to właśnie kolonie i obozy są sposobem zdobywaniem przez młodych ludzi nowych wiadomości i umiejętności. Wyjazdy turystyczne rozwijają zainteresowania, a ich wartość ma wpływ na kulturę człowieka i rozwija jego inteligencję. Młodzież pragnie urzeczywistnić swoje pragnienia i marzenia, sprawdzić się w niecodziennych warunkach, chcą przeżyć niezapomnianą przygodę a także odkrywać nowe miejsca i nawiązać nowe przyjaźnie z rówieśnikami.


Młodzież często od wyjazdu na wypoczynek oczekuję rozrywki i zapewniania zabawy, a także zwiedzania ciekawych i atrakcyjnych miejsc. Wyjazdy turystyczne mają wpływ na psychikę młodych ludzi, którzy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania, swojej osobowości, na socjalizację – stanowi ważne źródło samorealizacji. Podróże poszerzają horyzonty, rozwijają zainteresowania i pozwalają uczestniczyć w ciekawych zajęciach.   

Licencja: Creative Commons
0 Ocena