O tym, w jaki sposób powinni zachować się uczestnicy kolizji drogowych i wypadków samochodowych, mówią przepisy kodeksu drogowego. Świadkowie tych zdarzeń, mimo że nie ma o nich mowa w kodeksie, mają moralny obowiązek niesienia pomocy poszkodowanym.

Data dodania: 2015-04-09

Wyświetleń: 1092

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warto pamiętać, że w przypadku nieudzielenia poszkodowanym pomocy możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. 


Co robić kiedy zdarzył się wypadek?
- Jeżeli jesteśmy świadkami wypadku, w którym poszkodowani ucierpieli na tyle poważnie, że nie są w stanie opuścić samochodów, mamy obowiązek wezwać pomoc i zapewnić bezpieczeństwo zarówno im , jak i sobie. Jeżeli podejrzewamy, że poszkodowani mają uszkodzony kręgosłup, nie wyciągamy ich z samochód, tylko oczekujemy na przyjazd służb. 
- Zanim zaczniemy udzielać pierwszej pomocy, powinniśmy zabezpieczyć miejsce i pojazdy, tzn. wystawić trójkąt drogowy i wyłączyć silnik, wyciągając kluczyki ze stacyjki. 
- Jeżeli na miejscu znajduje się kilka osób, należy poprosić je o pomoc. Aby zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego, tarasujemy drogę samochodami z włączonymi światłami awaryjnymi – to w wystarczającym stopniu zwróci uwagę kierowców. 
- Osoby będące świadkami zdarzenia i  świadome kto jest jego sprawcą, powinny go zatrzymać i nie dopuścić do ucieczki. W polskim prawie funkcjonuje pojęcie zatrzymania obywatelskiego. Oczywiście podejrzanego zatrzymujemy tylko wówczas, gdy nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Jeżeli zachowanie kierowcy budzi niepokój, np. podejrzewamy, że jest pod wpływem narkotyków, alkoholu, spiszmy numer rejestracyjny jego samochodu oraz rysopis.


Kolizja
W sytuacji gdy jesteśmy świadkami kolizji i ktoś zwróci się do nas z prośbą o to, abyśmy wystąpili w roli świadka, nie powinniśmy odmawiać. Jeżeli na naszych oczach dochodzi do stłuczki, a sprawca zamierza odjechać, również zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu i przekażmy go poszkodowanemu. Zdarzenia drogowe – nawet bez ofiar śmiertelnych – podlegają ściganiu z urzędu. Większość osób rezygnuje jednak ze składania wyjaśnień, tłumacząc się pośpiechem i własnymi sprawami. Warto jednak pamiętać, że podobna sytuacja mogła przydarzyć się nam samym, a chyba nie chcielibyśmy pozostawać w podobnym położeniu. W większości wypadków istnieje możliwość złożenia zeznań w dogodnym terminie – świadek może zgłosić się do komisariatu następnego dnia albo w dogodnym terminie.


Po kolizji i wypadku – oczywiście jeżeli nie zostaliśmy w nim poszkodowani – powinniśmy zadzwonić do naszego ubezpieczyciela. Jeżeli nasze auto zostało zniszczone lub wymaga naprawy, możemy ubiegać się o auto z oc sprawcy. Samochód zastępczy otrzymujemy na okres naprawy albo do chwili otrzymania ubezpieczenia. Przez ten czas możemy poruszać się wynajętym samochodem, nie ponosząc przy tym żadnych opłat dodatkowych. Wynajmując samochód, należy jednak pamiętać, że nie powinien być droższy ani reprezentować wyższej klasy niż auto, którym poruszaliśmy się dotychczas. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena