Brałeś udział w stłuczce na drodze? A może uczestniczył w niej Twój znajomy i ma poważny problem: sprawca odjechał z miejsca zdarzenia? Lub jeszcze gorzej: to Twój znajomy uciekł i nie wie, jak powinien się teraz zachować? Przeczytaj o różnicach między kolizją a wypadkiem i przekonaj się, jak powinno się postąpić w każdej z tych sytuacji!

Data dodania: 2018-11-26

Wyświetleń: 478

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym się różni kolizja od wypadku?

Kolizja czy wypadek?

Widząc zderzenie aut – z drzewem, barierką czy innymi autami – zwykliśmy mówić, że doszło do wypadku. Nie zawsze słusznie! W świetle prawa kolizja jest zdarzeniem mniej groźnym od wypadku.

  • Wypadek to takie zdarzenie na drodze, w którego wyniku co najmniej jedna osoba doznała uszczerbku na zdrowiu wymagającego ponad 7-dniowego leczenia (np. złamała jakąś część ciała) lub poniosła śmierć. Co ważne, osoba ta nie musi umrzeć od razu – jako śmierć w wyniku wypadku zalicza się również odejście w szpitalu wskutek uzyskanych obrażeń.
  • Kolizja to zdarzenie z udziałem samochodu, lecz mniej tragiczne w skutkach. Zamiennie nazywa się ją stłuczką. Tu nie ginie żadna osoba, a jeśli ktoś doznał uszkodzeń ciała, ich leczenie zajęło mniej niż 7 dni. Pamiętaj jednak, że takie pozornie niegroźne dla zdrowia i życia zdarzenie drogowe może być bardzo kosztowne!

Popularnym rozróżnieniem wypadku i kolizji jest szacowanie stopnia zniszczenia samochodu. Nie jest to jednak dobra metoda oceniania, ponieważ czasem drobna stłuczka może być równie kosztowna co poważny w skutkach wypadek drogowy.

Zdarzenia drogowe a prawo

Od tego, czy spowodowałeś kolizję, czy wypadek, będzie zależała kwalifikacja czynu. Kolizja wiąże się z wykroczeniem – możesz uzyskać za nią grzywnę. Doprowadzenie do wypadku samochodowego jest przestępstwem i zostało określony w Kodeksie karnym (art. 177). W jego wyniku możesz otrzymać karę pozbawienia wolności do trzech lat – jeżeli nikt nie zginął, do ośmiu – jeśli nastąpiła śmierć jednego z poszkodowanych.                                                                                                                                                         

     

Kolizja i wypadek – procedury postępowania

W zależności od tego, czy jesteś uczestnikiem kolizji, czy wypadku, obowiązują Cię inne procedury postępowania:

  • jeśli zdarzenie drogowe jest wypadkiem, nie ruszaj samochodów z miejsca, w którym się znajdują. Policja będzie musiała udokumentować ślady, zabezpieczyć dowody i przeprowadzić rozmowy z uczestnikami oraz świadkami. Od razu po wypadku wezwij zarówno policję, jak i służby ratunkowe – być może uratują komuś życie,

  • jeśli zdarzenie drogowe jest kolizją, usuń samochody z miejsca, w którym się znajdują, by droga była przejezdna dla innych uczestników ruchu. Pamiętaj, że niezastosowanie się do tego wymogu grozi mandatem! Wraz z drugim kierowcą spisz protokół stłuczki. Zapiszcie swoje dane, dane pojazdów oraz dane ubezpieczyciela sprawcy kolizji. Jeśli załatwicie sprawę sami, nie ma konieczności wzywania policji. Poproś jednak o przyjazd, jeśli nie jesteś w stanie porozumieć się z drugim kierowcą i ustalić, kto zawinił. Policja przyda się także, jeśli jeden z uczestników kolizji jest pijany lub znajduje się pod wpływem środków odurzających.

Może się zdarzyć, że sprawca stłuczki… ucieknie. To niedopuszczalne, jednak musisz być przygotowany na taką ewentualność. Przeczytaj, jak się zachować w takiej sytuacji: Co zrobić gdy sprawca ucieknie z miejsca kolizji.

Licencja: Creative Commons