Kurs waluty to cena danej waluty wyrażona w innej walucie. Transakcja dzieje się się na rynku walutowym: sprzedaje się jedną walutę w zamian za inną. 

Data dodania: 2012-05-30

Wyświetleń: 2114

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pewne jest to, że o kursach walut decydują siły rynku. Jest to powiązane z koniunkturą gospodarczą w określonym państwie, jego bilansem płatniczym oraz stanem publicznych finansów. To sprowadza się do tego, że bank centralny, w przypadku NBP musi decydować jak kształtować poziom kursu walutowego w danym czasieaktualne kury walut

W ekonomii mówi się o trzech podstawowych mechanizmach kursowych.

Pierwszym z nich jest mechanizm kursu stałego, który polega na tym, że bank centralny zapowiada po jakim kursie będzie sprzedawać lub skupywać dowolną ilość obcych walut obcych. Kurs walut NBP jest stały. Tak było w naszym państwie w 1990 roku.

Drugim mechanizmem jest kurs płynny, to znaczy opiera się to na tym, że kurs walutowy, określany był na rynku walutowym, w oparciu o wolną grę podaży i popytu na waluty zagraniczne. Jeżeli podaż jest wyższa od popytu waluta krajowa umacnia się, w przeciwnym wypadku waluta, w przypadku naszego państwa - złotówka, osłabia się. Kursy walut w kantorach cały czas zmieniają się. Tak właśnie wygląda teraźniejsza polityka NBP.

Ostatnim mechanizmem kursowym jest niepełna płynność. Polega ona na tym, że bank centralny pozwala, żeby kurs walutowy określany był na rynku walutowym, jednocześnie zakłada jaki kurs jest najbardziej odpowiedni i jakie może być maksymalne jego odchylenie. 


Aktualne kursy walut są mało stabilne. Złotówka jest dość słaba, co wpływa na to, że więcej płacimy za daną walutę. Aktualnie najbardziej opłaca się kupować waluty w kantorach internetowych. Kursy walut kantory internetowe zmieniają się codzienne i przez to coraz więcej ludzi, zwłaszcza tych, którzy wzięli kredyt w nie polskiej walucie, decydują się na zakup obcej waluty właśnie przez internet.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena