Każde przedsiębiorstwo ma obowiązek szczególnie chronić życie i zdrowie pracowników. Dlatego pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów BHP tak, aby zatrudnionym w zakładzie przedsiębiorstwie nie groziło niebezpieczeństwo. Takie prawo jest zagwarantowane konstytucyjnie pracownikowi.
Za nieprzestrzeganie tych zasad pracodawca może ponosić odpowiedzialność cywilną, wykroczeniową, a nawet karną.
Przestrzeganie przepisów BHP ma charakter bezwzględny, co oznacza, że możliwości finansowe czy organizacyjne nie mają tu najmniejszego znaczenia. Osoba zatrudniająca pracownika, czyli przedsiębiorca, ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i higienę pracy w organizacji. Ta odpowiedzialność przedkłada się na specjalne oznakowanie firmy. Chodzi tu o różnego typu znaki: przeciwpożarowe, ewakuacyjne, instrukcje bhp i ppoż, tablice budowlane, znaki informacyjne, tablice informacyjne. Przepisy BHP dokładnie określają, gdzie powinny znajdować się tego rodzaju znaki BHP. W przepisach określone jest np. że znaki BHP powinny znajdować się przy drogach ewakuacyjnych, a także wewnętrznych.
Na dodatek, w dużej ilości przedsiębiorstw konieczne są artykuły BHP. Do tego rodzaju artykułów należą: odzież robocza, odzież ochronna, odzież ocieplana, rękawice robocze i sprzęt do ochrony oczu i uszu. Pracodawca ma obowiązek zapewnić takie artykuły BHP każdemu zatrudnionemu, który takich wymaga. Produkty te mają za zadanie ochraniać zdrowie pracownika.