Odzież robocza kojarzy nam się głównie z ciężkim obuwiem, grubymi kaftanami, kamizelkami odblaskowymi i kaskami bezpieczeństwa. Tymczasem we współczesnym świecie istnieje szereg elementów składających się na pojęcie odzieży roboczej zwanej potocznie również pracowniczą.

Data dodania: 2015-03-31

Wyświetleń: 1762

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odzież ochronna -dlaczego tak ważna

W wielu ogłoszeniach o pracę zamieszczanych w Internecie, widnieje zapis o wymaganym „schludnym wyglądzie pracownika”. Z reguły dobry wizerunek wyglądowy pracownika oczekiwany jest w zawodach związanych z bezpośrednim kontaktem z klientem, choć w zasadzie powinien być wymagany w każdej profesji. O poprawny wygląd pracownika powinien jednak dbać zarówno on sam jak i osoba go zatrudniająca.

Istnieją zawody nie wymagające od pracowników zakładania odzieży roboczej, są jednak i takie które bez odzieży ochronnej nie mogą wręcz istnieć. Ta druga grupa jest zdecydowanie  większa. Każdy z nas ze spokojem wymieniłby w przeciągu minuty kilka lub kilkanaście zawodów, w których niemożliwe jest funkcjonowanie bez tzw. odzieży roboczej. Przykładowo piekarz nie mógłby pracować w swoim zakładzie bez typowego kitla, płóciennych spodni, antypoślizgowego obuwia i rękawic chroniących przed gorącem wydobywającym się z pieca. Brak odzieży ochronnej w tym przypadku groziłoby poparzeniami, jak i odparzeniami. Dla innego przykładu pszczelarz i spawacz nie mogliby działać bez hełmów wyposażonych w ochronną siatkę lub szybę oraz ubrania chroniącego przed jadem pszczół i wysokimi temperaturami. W podobnej sytuacji znajdują się lakiernicy wymagający odzieży wykonanej ze specjalnej jakości tkanin odpornych na działanie farb, lakierów i produktów pochodnych. Strażak czy hutnik nie byliby w stanie bezpiecznie pracować bez ochronnych uniformów chroniących przed wysokimi temperaturami. Ta odzież musi być dodatkowo wzmocniona nietopliwymi materiałami, elementami odblaskowymi i wzbogacona o mocne, dobrej jakości kaski chroniące głowę. W branży budowlanej istotne są trochę inne elementy ochronne. Typowi budowlańcy bez kasku ochronnego, grubych rękawic i stabilnego obuwia narażeni byliby tylko na dodatkowe niebezpieczeństwo i uszczerbki na zdrowiu.
Warto pamiętać, że odzież robocza to nie tylko ciężkie ubrania. Do grona tego typu odzieży zaliczyć można też każdego rodzaju odzież ostrzegawczą, w tym ubrania ostrzegawcze, kamizelki, kurtki i kombinezony. W tej grupie produktów, w zależności od przeznaczenia, wyróżnić można odzież o intensywnej widzialności i tej spełniającej ogólne wymagania bezpieczeństwa.  


Istnieje też grupa zawodów wymagających odzieży zgodnej z HACCP (System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli). Najwyższe normy zachowania zasad higieny i bezpieczeństwa są wymagane głównie w zakładach produkujących żywność. Zgodnie z HACCP w zakładach spożywczych odzież robocza musi być przystosowana do zasad higieny procesów produkcyjnych. Dzięki temu odzież ta posiada dodatkowe zapięcia, paski, antypoślizgowe podeszwy i odpinane klapy. Innowacyjne rozwiązania stosowane w produkcji odzieży pracowniczej przeznaczonej do przemysłu spożywczego posiadają certyfikowane materiały i innowacyjne technologie pralnicze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena