Wiele zawodów wymaga od pracowników korzystania z odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Zalicza się do nich również odzież ochronną, która zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami pracy i jest na wielu stanowiskach obowiązkowa.

Data dodania: 2015-06-09

Wyświetleń: 1543

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zawody, w których odzież ochronna jest niezbędna

Odzieżą ochronną nazywa się taką odzież, której głównym celem jest ochrona człowieka podczas pracy. Odzież ta zabezpiecza przed działaniem czynników szkodliwych i potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia oraz przed możliwymi do wystąpienia na danym stanowisku urazami ciała. Znajduje ona obecnie szerokie zastosowanie – używana jest między innymi w zakładach przemysłowych, na placach budów, w medycynie, laboratoriach czy przez ratowników, a także przez służby takie jak policja, staż pożarna, wojsko.

Dzięki nowoczesnym technologiom – wysokiej jakości materiałom o specjalnych właściwościach możliwa jest produkcja odzieży ochronnej wyróżniającej się wieloma atutami na różnych stanowiskach pracy, by dawać pełną ochronę pracownikom. Zalicza się do niej zarówno ubrania nieprzemakalne, jak i żaroodporne, dlatego też różniące się znacznie swoimi parametrami. Jest to też odzież antyelektrostatyczna, mrozoodporna, kwasoodporna czy olejoodporna. Odzieżą ochronną jest także odzież, która nie ma szczególnych właściwości – ma ona głównie za zadanie chronić przed zabrudzeniami, dawać komfort i również identyfikować pracownika. Do kategorii odzieży ochronnej zalicza się w związku z tym takie elementy ubioru jak: kombinezony, płaszcze, fartuchy, spodnie czy koszule, a także dodatkowo obuwie ochronne, rękawice, kaski, gogle, maski czy hełmy zależnie od zawodu.

Kwestie stosowania określonych typów odzieży ochronnej określają przepisy Kodeksu Pracy oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Pracodawca nie może dopuścić na stanowisko pacy takiego pracownika, który nie ma na sobie odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Pracodawca, który nie przestrzega wymogów tego rodzaju, naraża się na kary nakładane przez inspektorów BHP oraz przez Państwową Inspekcję Pracy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena