Warto przy tym wiedzieć, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami obowiązkowych szkoleń BHP – wstępnymi oraz okresowymi. Pierwsze z nich dotyczą przeszkolenia pracownika w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej itd.
W dalszej kolejności ma miejsce przekazywanie przez pracodawcę bądź wyznaczoną przez niego osobę podstawowych instrukcji dotyczących właściwej obsługi stanowiska pracy. Aby przeprowadzić takie właśnie szkolenie bhp, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Szkolenie wstępne to jednak jeszcze nie wszystko. Po upływie sześciu miesięcy pracodawca jest bowiem zobligowany do zorganizowanie pierwszego szkolenia okresowego, które następnie będzie ponawiane z częstotliwością co najmniej raz na 2/3 lata.
W przypadku niedopilnowania tego obowiązku na pracodawcy może zostać nałożona poważna kara finansowa. Nie warto jednak traktować obligatoryjnych szkoleń wyłącznie jako przykry obowiązek. Jeżeli już płacimy firmom szkoleniowych pieniądze za szkolenia, to wymagajmy od nich profesjonalnego podejścia. Szkolenia bhp powinny mieć przede wszystkim znacznie bardziej atrakcyjną formę niż sucha teoria przekazywana w formie wykładowej. Znacznie efektywniejsze będą z całą pewnością szkolenia podparte konkretnymi przykładami z życia, a także materiałami multimedialnymi.
Prowadzący szkolenie powinien ponadto zapraszać jego uczestników do zabierania głosu w dyskusji oraz dzielenia się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP organizowane w ten właśnie sposób będą bardzo efektywne, a tym samym podniosą stopień bezpieczeństwa w firmie, a także wpłyną pozytywnie na jej wizerunek. Warto więc zainwestować pieniądze w dobre kursy BHP.