Bitcoin to zdecydowanie najpopularniejsza cyfrowa waluta, o której słyszał już chyba każdy. Wiele osób próbuje swoich sił, inwestując w nią i licząc na spore zyski. To oczywiście możliwe, zwłaszcza jak lepiej poznamy historię Bitcoinów, dowiadując się najciekawszych faktów z dziejów bitcoina. Ta wiedza powinna pomóc w efektywnym finansowaniu!

Data dodania: 2022-04-30

Wyświetleń: 311

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Historia Bitcoina - poznaj najciekawsze fakty!

Prapoczątki w latach 90.

Prawdziwe początki bitcoina sięgają lat 90., gdy pojawiła się koncepcja kryptowalut, ale to dopiero w 2008 roku nastąpił przełom, a dokładnie dnia 31 października, gdy w sieci opublikowany został Manifest Satoshi’ego Nakamoto o nazwie - Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny peer-to-peer. W artykule dokładnie opisano, jak można wykorzystać sieć P2P, by stworzyć nowoczesny system elektronicznych płatności. Już w kilka miesięcy później - w styczniu 2009 roku - powstała sieć Bitcoin.

Za pierwsze bitcoiny kupił… pizze!

Nie trzeba było długo czekać, żeby za bitcoiny kupować różne rzeczy, a dokładnie… dwie pizze, za które zapłacił (za 10 000 bitcoinów) deweloper oprogramowania Laszlo Hanecz. Kolejne lata to coraz większa popularność bitcoina, dzięki czemu w 2013 roku pierwszy raz osiągnął wartość 1 tys. USD. 

Atak hakerski - ile ukradziono bitcoinów

Historia bitcoina to także kryzysy i niespodziewane zdarzenia. Jednym z nich był atak hakerski przeprowadzony 28 lutego 2014 roku, gdy giełda kryptowalut padła jego ofiarą. W efekcie skradziono aż 85 000 bitcoinów o łącznej wartości 0,5 mld USD. To jednocześnie największa kradzież cyfrowych walut w historii. 

Co się wydarzyło w 2017 roku? Istotne są szczególnie dwie daty

Ważne wydarzenie w historii bitcoina miało miejsce 1 sierpnia 2017 roku, gdy bazowy kod oprogramowania waluty został podzielony, dzięki czemu powstał klon bitcoina - bitcoin cash. Odpowiedzialni byli za to chińscy posiadacze bitcoinów, niezadowoleni z planowanych ulepszeń technologii waluty, przez które zdolności do przetwarzania transakcji będą większe. W tym samym roku miało miejsce inne ważne wydarzenie (10 grudnia 2017) - mowa o utworzeniu pierwszych instrumentów typu futures opartych na tej cyfrowej walucie, co pozwala profesjonalnym inwestorom na obstawianie cen bitcoinów i innych kryptowalut. 

Wzrosty i spadki

Historia bitcoina to również wielkie wzrosty i wielkie spadki wartości. 18 grudnia 2017 roku, waluta osiągnęła rekordowy poziom - 19,6 tys. USD na giełdzie kryptowalut Bitstamp (był to wielki wzrost od początku roku, bo wyniósł aż 1300 proc.). Niecały rok później - 19 czerwca 2018 roku stało się zgoła inaczej - bitcoin spadł do najniższego poziomu, poniżej 6 tys. USD. 

Tyle garść informacji o tej ciekawej, rewolucyjnej cyfrowej walucie. Więcej interesujących informacji znajdziesz w artykułach na stronie https://kopaniekryptowalut.com.pl.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena