Rozwój rynku sprzedaży towarów i usług w Internecie nieuchronnie wymusza powstawanie nowych form płatności w sieci. Jak twierdzi badanie przeprowadzone przez operatora płatności Blue Media, Polacy najchętniej wybierają szybkie przelewy elektroniczne i korzysta z nich 48% użytkowników. Następnie znajdują się płatności kartowe – 39%, a po nich BLIK, który wybiera 33% kupujących. 

 

Data dodania: 2022-04-06

Wyświetleń: 623

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nowoczesne Metody Płatności Elektronicznych

Zobaczmy teraz, jak przedstawiają się najpopularniejsze metody płatności według segmentów takich jak portale z grami hazardowymi online oraz ecommerce.

Płatności elektroniczne w grach hazardowych online

Specyfika branży hazardowej wpływa na oczekiwania graczy dotyczące nie tylko szybkości realizacji transakcji, ale także anonimowości wpłat na gry hazardowe. Nadal są tu bowiem popularne metody płatności związane z kartowe, jednak więcej graczy korzysta tu już z elektronicznych, zagranicznych portmonetek. Gracze w kasynach najchętniej wybierają płatności za pomocą Skrill i Neteller, obecnie należące do jednego operatora, a także e-portfela ecoPayz. 

Dużą popularność mają też karty przedpłacone Paysafecard. To dlatego, że kody - doładowania Paysafecard można kupić anonimowo w kioskach z prasą, osiedlowych sklepach, czy w księgarniach. Mankamentem tej metody jest jednak ograniczona wielkość pojedynczego doładowania, która wynosi 350 złotych. Z tego względu może być utrudnione wykorzystanie w pełni potencjału bonusów depozytowych w kasynach, które wymagają pojedynczych wpłat o większych wartościach. 

Dlatego właśnie poza kartami przedpłaconymi dobrą alternatywą, wybieraną coraz częściej przez graczy w kasynach, są kryptowaluty. Płatności w sieci blockchain są niemal całkowicie anonimowe i pozostają poza obiegiem systemu bankowego. Przyciągają tym samym fanów nowoczesnych płatności, pozwalając na depozyty w kasynie oraz wypłaty nagród nie tylko za pomocą najpopularniejszego Bitcoina. Większość kasyn pozwala również na płatności innymi kryptowalutami, w tym Ethereum, Litecoin czy Tether. 

Kryptowaluty z pewnością zawładnęłyby całkowicie rynkiem hazardowym, jednak wielu graczy powstrzymują ich dwa mankamenty. Po pierwsze, techniczna obsługa kryptowalut nie jest prosta. Wymagane jest posiadanie portfela kryptowalutowego, a jego założenie i konfiguracja może odstraszać mniej technicznie zaawansowanych graczy. Po drugie, zmienność kryptowalut jest bardzo duża i ich wartość może zmieniać się nawet o kilkanaście procent dziennie w stosunku do złotówki. Są więc obarczone sporym ryzykiem kursowym. Popularność kryptowalut jednak rośnie, a więc z pewnością będzie z nich korzystać coraz więcej użytkowników kasyn online.

Kanały płatnicze ecommerce

Rozkład popularnych płatności, używanych w sklepach internetowych przedstawia się nieco inaczej. Tutaj nie jest już bowiem istotna anonimowość, a przede wszystkim prostota płatności i brak ryzyka kursowego. Klienci sklepów internetowych i portali aukcyjnych wybierają więc przede wszystkim te płatności, które pozwolą na natychmiastową i pewną realizację wpłaty, która nie będzie powodować opóźnień w zakupach. Wspomniany na początku BLIK został utworzony przez konsorcjum polskich banków i od 2015 roku zgromadził miliony użytkowników w Polsce. To system stworzony głównie do zakupów w sklepach internetowych, choć dzięki integracji z NFC możliwe są już także płatności smartfonem w stacjonarnych sklepach. BLIKiem można wypłacać pieniądze nawet z niektórych bankomatów. Płatności w ten sposób są szybkie i proste, bo wymagają tylko zatwierdzenia wpłaty w aplikacji. 

Jednakże problemem BLIKa jest możliwość dokonywania wpłat w ograniczonej wysokości. Nie mamy tu także ochrony w postaci chargebacku, a więc część klientów sklepów woli płatności kartami. W Polsce główni dostawcy kart to VISA i Mastercard, współpracujący z bankami w naszym kraju. Płatności kartowe obecnie umożliwiają nie tylko szybkie, ale i bezpieczne wpłaty dzięki zabezpieczeniom 3D Secure, dlatego są równie chętnie wybierane przez osoby robiące zakupy w sklepach internetowych. 

Uwaga:  hazard niesie ryzyko uzależnienia się i poniesienia strat finansowych i osobistych. Pamiętaj, że każda gra wiąże się z możliwością utraty pieniędzy i z wywołaniem szkodliwych dla psychiki skutków. Działaj odpowiedzialnie!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena