Kierowcy poszkodowani w kolizjach drogowych mają większe prawa, niż mogłoby się wydawać. Jeżeli auto uległo uszkodzeniu na skutek wypadku, który zdarzył się nie z naszej winy, nie musimy na czas jego naprawy przesiadać się do komunikacji miejskiej. 

Data dodania: 2014-11-18

Wyświetleń: 2793

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Samochód zastępczy z OC sprawcy

W takiej sytuacji przysługuje nam bowiem prawo do samochodu zastępczego w ramach ubezpieczenia OC sprawcy bez konieczności angażowania własnych środków. 

Samochód z OC – jak to działa?

Jeżeli chcemy, aby procedura przebiegła szybko i bez komplikacji, warto już wcześniej wybrać firmę, która w razie wypadku załatwi auto zastępcze i wywalczy należne nam odszkodowanie. Dzięki temu mamy pewność, że samochód zastępczy zostanie podstawiony na miejsce w ciągu kilkudziesięciu minut od zgłoszenia wypadku. Rozliczenie kosztu wynajmu auta następuje bezpośrednio z Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy kolizji w systemie bezgotówkowym lub kredytowym. Co istotne przyszły użytkownik pojazdu może korzystać z niego bez konieczności wpłacania kaucji gwarancyjnej. Nie obowiązuje także limit kilometrów, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które dużo podróżują i korzystają z auta także po pracy. Samochód z OC sprawcy  może służyć nie tylko nam, ale wszystkim osobom z naszego otoczenia; my sami nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów związanych z podstawieniem i zwrotem auta.

Korzystając z usług firm zajmujących się bezpłatnym dostarczaniem samochodów z OC sprawców wypadków, nie tylko rozwiązujemy problem braku pojazdu, ale także zostajemy zwolnieni z odpowiedzialności prowadzenia likwidacji szkody w zakresie zwrotu kosztów za wynajem auta zastępczego. To duże odciążenie dla kierowcy, zważywszy że procedury są dość skomplikowane i czasochłonne.  Firmy zapewniają auto zastępcze dla każdego pojazdu bez względu na jego rok produkcji, markę oraz stan techniczny. Auto zastępcze nie powinno być w gorszym stanie niż pojazd, który uległ uszkodzeniu.

Jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać auto zastępcze?

Jeżeli chcemy ubiegać się o auto zastępcze, powinniśmy dostarczyć firmie kopię dowodu osobistego oraz prawa jazdy, dane potwierdzające, że jesteśmy właścicielami uszkodzonego pojazdu oraz dokumenty dotyczące zdarzenia. Pełna dokumentacja zdarzenia obejmuje: oświadczenie sprawcy lub notatkę policyjną z wypadku potwierdzającą, że wina leży po stronie sprawcy, oświadczenie oraz numer sprawy nadany przez TU, protokół oględzin pojazdu, dokumentację przebiegu, przewidywany okres naprawy i kosztorys. W przypadku kiedy Poszkodowany prowadzi działalność gospodarczą, musi przedstawić także pełne dane firmy (NIP, REGON, wpis do ewidencji działalności gospodarczej) oraz zaświadczenie na jakich zasadach samochód został wprowadzony do firmy.
Kiedy wszystkie dokumenty zostaną dostarczone, Poszkodowany podpisuje umowę z przedstawicielem firmy. Klienci, jako że są osobami prywatnymi, nie muszą pokrywać żadnych kosztów związanych z wynajmem. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena