Jeśli utraciłeś samochów w wypadku samochodowym spowodowanym przez innego użytkownika albo twoje auto jest w trakcie naprawy po takiej szkodzie, to istnieje możliwość wynajmu pojazdu w w wypożyczalni w ramach pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Nie ma znaczenia, czy samochód uszkodzony lub utracony wykorzystywany był do celów zarobkowych czy też służył do zaspokajania normalnych funkcji życiowych niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Wypożyczalnie często wynajmują auta zastępcze w systemie bezgotówkowym, a koszt wynajmu zostaje uregulowany z polisy OC sprawcy.
Jeśli się nawet zdarzy, że sprawca nie posiadał aktualnego ubezpieczenia albo był pod wpływem alkoholu czy też środków odurzających, wypożyczalnie mogą wynająć Ci auto zastępcze - podmiotem odpowiedzialnym będzie wtedy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Należy mieć na uwadze, że w takim przypadku sprawa wypłaty odszkodowania może się wydlużyć, jednak na cały okres niezbędnej naprawy lub likwidacji szkody całkowitej otrzymasz pojazd zastępczy.
Bardzo często w ramach wypożyczenia auta firmy udzielają pomocy prawnej połączonej z wynajmem auta zastępczego.
Wypożyczalnie często oferują:
- bezgotówkową formę rozliczenia należnosci,
- minimum formalności,
- mozliwość dowiezienia samochodu pod wskazany adres,
- odlegly termin zwrotu: oddajesz auto zastępcze dopiero, gdy Twój samochód zostanie naprawiony lub zostanie uregulowana wypłata odszkodowania z ubezpieczalni.
Towarzystwa ubezpieczeniowe, aby uniknąć dodatkowych kosztów, wprowadzają klientów w błąd w związku z wypożyczaniem aut z OC sprawcy. Wmawiają oni poszkodowanym w wypadku, że auto zastępcze się im nie należy lub podają różne powody, aby ograniczyć wynajem auta. Zgodnie z uchwałą z dnia 17 listopada 2011 mają państwo prawo do skorzystania z samochodu zastępczego z OC sprawcy. Warto pamiętać, że to nie ubezpieczalnia, a poszkodowany może decydować, z której wypożyczalni samochodów chce skorzystać. Nie ma obowiązku korzystania z wypożyczalni proponowanej przez ubezpieczyciela!