Odmienne względem siebie pojęcia
Bardzo często termin abonament medyczny jest wykorzystywany zamiennie z pojęciem prywatne ubezpieczenie zdrowotne, podczas gdy ich definicje są różne. W obu przypadkach klient uzyskuje dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej i nie musi czekać na wizyty u specjalistów czy na planowane zabiegi szpitalne i ambulatoryjne. Abonamenty medyczne wykupywane są bezpośrednio w placówkach zdrowia, a ubezpieczenia dają możliwość wyboru punktu, w którym pacjent skorzysta z zabiegu, konsultacji lub operacji.
Abonamenty medyczne oferowane są klientom przez prywatne zakłady opieki zdrowotnej i są usługą opłacaną ryczałtem. Jeśli pacjent przy wykorzystywaniu abonamentu medycznego przekroczy wyznaczone w umowie limity, musi ponieść z własnej kieszeni dodatkowe koszty. Najczęściej to pracodawcy zapewniają swoim podwładnym abonamenty medyczne, jako formę świadczenia pozapłacowego i element systemu motywacji pracowników.
Natomiast ubezpieczenie zdrowotne oferowane jest przez firmy ubezpieczeniowe działające na rynku finansowym w Polsce i jest ono definiowane jako usługa finansowa. Polega ona na pokryciu przez ubezpieczyciela kosztów usług medycznych, z których korzysta osoba ubezpieczona, w przypadku zajścia określonego zdarzenia ubezpieczeniowego. Polisy zdrowotne mogą występować jako ubezpieczenie na życie w formie indywidualnej lub grupowej. Przykładowo firma Signal Iduna oferuje ubezpieczenie zdrowotne w pakiecie rodzinnym, indywidualnym i szpitalnym.
Specyficzna forma ubezpieczenia
Ubezpieczając się na życie, nie mamy pewności, że w okresie trwania umowy ubezpieczeniowej będziemy korzystać z gwarantowanych świadczeń wypłacanych przez firmę ubezpieczeniową. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego wystąpienie zdarzenia ubezpieczeniowego jest prawie pewne, zwłaszcza jeśli ubezpieczenie ma szeroki zakres. Może ono obejmować wizyty u lekarza rodzinnego, wizyty u specjalistów, hospitalizację, zabiegi szpitalne i ambulatoryjne, szczepienia, wizyty domowe i inne. Jeśli podpisujemy umowę na okres jednego roku, możemy spodziewać się, że przynajmniej raz skorzystamy ze świadczeń oferowanych przez naszą firmę ubezpieczeniową, w której mamy wykupioną polisę zdrowotną. Nie ma przy tym znaczenia, jak kosztowne będą przeprowadzane u ubezpieczonego badania, konsultacje czy zabiegi. Ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji pacjenta w przypadku zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego, np. zachorowania. Pacjent nie dopłaca już nic ze swojej kieszeni, jak przy abonamencie, poza regularnym opłacaniem składki ubezpieczeniowej.