Szafa zawiera falownik z zabezpieczeniami, wyłącznik główny, przełączniki wyboru trybu pracy, potencjometr lokalny, wyłącznik awaryjny. Wszystkie sygnały zakłóceń oraz wybranego trybu pracy przekazywane są do systemu nadrzędnego. System ten zarządza pracą falownika w zależności od otrzymywanych sygnałów poziomu zawartości tlenu oraz zlicza czas pracy dmuchaw, generuje ostrzeżenia o przekroczeniu czasu konserwacji, wymiany oleju, filtrów itd.
W trybie pracy automatycznej, falownik pracuje zgodnie z algorytmem zapisanym w systemie nadrzędnym. Mierzony poziom tlenu jest porównywany z mierzonym nadciśnieniem w rurociągu napowietrzania i tak reguluje obrotami dmuchawy Roots-a aby osiągnąć optymalne napowietrzanie ścieków przy jak najniższych obrotach (zakres częstotliwości pracy od 20 do 55 Hz). Zmniejszanie obrotów dmuchawy zmniejsza jednocześnie zużycie energii elektrycznej co w długotrwałej pracy może przynieść wymierne efekty finansowe i redukcję opłat nawet do 30%.
Niezmiernie ważnym elementem przemawiającym za zastosowaniem falownika w układzie napędowym dmuchawy, jest zmniejszenie kilkakrotne zużywania się mechanizmów dmuchawy. Łagodny rozruch zgodny z ustawioną rampą czasową w falowniku, nie powoduje udarów mechanicznych przy starcie silnika, jego równomierną pracę przy łagodnym narastaniu obrotów oraz jego wychamowywaniu.
W przypadku sterowania lokalnego, falowniki i ich systemy wyposażone są w przełącznik trybu pracy lokalnej. Po ustawieniu tego trybu, falownik sterowany jest przez potencjometr lub zadajnik elektroniczny. Na wyświetlaczu zainstalowanym na elewacji szafy, można obserwować częśtotliwość lub obroty pracy dmuchawy.