Systemy wielopompowe których wydajność jest regulowana za pomocą płynnej zmiany wydajności jednej pompy i dołączaniu/odłączaniu do trzech pomp pomocniczych. Wydajność systemu może być regulowana ręcznie lub automatycznie (regulator PID powinen być wbudowany w przemiennik). W tym drugim przypadku użytkownik zadaje (np. potencjometrem) oczekiwaną wydajność systemu (np.ciśnienie w rurociągu) a układ automatycznie ją realizuje.
Opis pracy sterowania PFC
Standardowo falownik z makroaplikacją PFC może sterować płynnie prędkością jednego silnika i dołączać do dwóch silników pomocniczych. Po dołączeniu opcjonalnego modułu wejść/wyjść cyfrowych możliwe jest zwiększenie liczby silników pomocniczych do trzech. Makroaplikacja dba o równomierne zużycie pomp w instalacji. Pompy w systemie automatycznie zmieniają swoje miejsce. Pompa pierwsza (pracująca dotychczas płynnie a więc najbardziej się zużywająca) zaczyna pracować jako zasilana z sieci ze starymi obrotami a na jej miejsce sterowana jest jedna z pomp pomocniczych. Takie przełączenie dokonywane jest cyklicznie po upływie ustawionego i ustalonego czasu. Wraz ze wzrostem wydatku pompy (systemu pomp) rosną straty ciśnienia między początkiem i końcem rurociągu. Możliwe jest skorygowanie tego spadku, przez ustawienie procentowej wartości, która będzie dodawana do sygnału zadającego wraz ze wzrostem wydatku pompy.
Oszczędność energii elektrycznej
Dostępna jest opcja pracy „z uśpieniem" falownika. Jeżeli żądana wydajność systemu pompy i energii przez określony czas niższa niż nastawiona, wówczas następuje „uśpienie" falownika - zatrzymanie pracy pompy. Jeśli zapotrzebowanie wzrośnie powyżej wartości nastawionej, system automatycznie podejmie pracę. Zapobiega to bezproduktywnemu „mieleniu" wody przy niskich prędkościach obrotowych -oszczędzana jest zarówno sama pompa jak i energia elektryczna. Najprościej mówiąc: jeśli ciśnienie medium w instalacji osiągnie stały poziom w granicy wartości zadanej i stan ten utrzymuje się dprzez zaprogramowany czas - falownik wyłącza się.
Przy pracy automatycznej do przemiennika dostarczana jest informacja o rzeczywistej wartości wielkości regulowanej (np. ciśnienia). Informacja ta jest podawana w postaci sygnału prądowego lub napięciowego na wejścia analogowe. Możliwe jest tworzenie wartości rzeczywistej z dwóch takich sygnałów analogowych np. jako ich sumę, różnicę jako większy/mniejszy z dwóch sygnałów iub pierwiastek z nich. Podobnym operacjom można poddać także wartość zadaną.
Należy pamiętać o tym, że przy pracy wielopompowej przy wykorzystaniu makroaplikacji PFC, pompy pomocnicze domyślnie dołączane są do sieci przez stycznik. W myśl polskich przepisów takie bezpośrednie dołączenie możliwe jest wyłącznie w przypadku pomp o malej mocy fok. 5,5 kW- zależnie od jakości sieci). W przeciwnym razie dołączenie powinno odbyć się przynajmniej przez przełącznik gwiazda/trójkąt zaś optymalnym technicznie rozwiązaniem jest zastosowanie układów łagodnego rozruchy i zatrzymania tzw. Soft-Startów. Zastosowanie ich likwiduje udar prądowy przy rozruchu (potrafi on sięgnąć nawet siedmiokrotnej wartości prądu znamionowego) oraz uderzenia hydraulicznego przy gwałtownym zatrzymaniu pompy (skoki ciśnienia mogą być nawet kilkukrotnie większe niż ciśnienie znamionowe)