Postępująca automatyzacja procesów produkcyjnych wymusza na nas poznanie i rozróżnianie poszczególnych komponentów pneumatyki stosowanej. W tym celu przedstawiając typologie zaworów kulowych musimy zwrócić uwagę na funkcje jakie muszą spełnić oraz na warunki w jakich będą instalowane.

Data dodania: 2011-03-04

Wyświetleń: 3152

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zawory kulowe stanowią dużą podgrupę zaworów pneumatycznych. Wykorzystywane są wszędzie tam gdzie dokonuje się transfer mediów np. wody, gazu. Główną rolą zaworów kulowych jest regulacja typu otwórz/ zamknij. Duża różnorodność produktowa sprawia że optymalny wybór musi zostać odpowiednio przeanalizowany. Zawory miniaturowe, standardowe czy w końcu wysokociśnieniowe. Zawory kulowe są najczęściej wykonane z mosiądzu i stali nierdzewnej. Bardzo istotnym elementem jest zakres średnic, w zależności od przeznaczenia. Zawory podobnie jak siłowniki stanowią podstawową grupę elementów składających się na instalacje pneumatyczne i hydrauliczne.

Zawory kulowe możemy podzielić ze względu na funkcjonalność m.in. na : zawory kulowe sterowane ręcznie, zawory kulowe sterowane siłownikiem pneumatycznym, zawory kulowe sterowane silnikiem elektrycznym, zawory klapowe czy zawory kulowe ze specjalnym zabezpieczeniem. Gdy zamiast kuli występuje klapa mówimy wówczas o zaworach klapowych, które mogą być sterowane pneumatycznie lub ręcznie. Gdy najważniejszym dla nas parametrem jest wartość przepływu, powinniśmy zastosować zawory kulowe sterowane cylindrem pneumatycznym. Doskonały przepływ uzyskujemy dzięki kątowemu umieszczeniu tłoka.

Do pracy z neutralnymi gazami i cieczami dedykowane są zawory kulowe sterowane elektrycznie. Dużym uznaniem cieszą się zawory kulowe z kłódką, które należą do serii zaworów o znacznie podwyższonym bezpieczeństwie użytkowania. Jeśli  zależy nam na  podwyższonym ciśnieniu należy zastosować zawory kulowe wysokociśnieniowe 80 bar. Te mocarne zawory doskonale sprawdzają się w wymagających konstrukcjach i aplikacjach. Stosowane są do pracy z wodą, gazami nietoksycznymi i niepalnymi, benzyną, olejem, lakierami, farbami, rozpuszczalnikami, sprzężonym powietrzem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena