Słów kilka o hydraulice siłowej oraz jej bogatych zastosowaniach i najbardziej typowych podzespołach wykorzystywanych w napędach hydraulicznych.

Data dodania: 2013-02-08

Wyświetleń: 2174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Hydraulika siłowa dzięki prostocie, atrakcyjnym cenom i powszechnej dostępności podzespołów znajduje powszechne zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Napędy hydrauliczne występują w statkach powietrznych, łodziach podwodnych a nawet czołgach. Napędzane hydraulicznie są różnorodne prasy, wywrotnice, rampy załadowcze oraz  szereg innych urzadzeń. Cieczą roboczą są oleje hydrauliczne o różnorodnej lepkości i gęstości, które na skutek działania ciśnienia wprawiają w ruch elementy wykonawcze takie jak np.  siłowniki hydrauliczne.

Przykładem zastosowania elementów hydrauliki są rampy załadowcze, które po najechaniu na nie podnoszą się by umozliwić szybki rozładunek. W takich rampach najczęciej stosuje się siłowniki teleskopowe podłączone do zasilacza hydraulicznego. Uruchomienie zasilacza pozwala na podanie oleju do siłowników, które pod wpływem ciśnienia wywartego przez ten olej wysuwają się z określoną siłą i jednocześnie unoszą rampe załadowczą.

Do głównych elementów hydrauliki zaliczyć można: zasilacze hydrauliczne, siłowniki hydrauliczne, silniki, pompy i przewody.

Bogactwo dodakowych elementów takich jak rozdzielacze (ręczne, elektryczne) oraz zaworów (np. zapobiegających opadaniu siłowników tzw zamki hydrauliczne, czy zabepieczających przed wyciekiem oleju po pęknięciu przewodu) pozwalają na kierowanie strumieniem oleju tak by np. wysuw siłowników odbywał się w ściśle określonym czasie, albo tylko do precyzyjnie zadanej wysokości.

Warto poznać bliżej te proste i niedrogie rozwiązania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena