Szybkozłączki pneumatyczne zwane też szybkozłączami pneumatycznymi występują w wielu odmianach, różnią się parametrami technicznymi, zastosowaniem czy gabarytami i wykonaniem. Nie mniej jednak są podstawową jednostką sprzętów, urządzeń i maszyn w różnych sektorach przemysłu.

Data dodania: 2011-05-26

Wyświetleń: 1799

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W szeroko rozumianej pneumatyce przemysłowej, do łączenia przewodów, do uzbrajania urządzeń działających na powietrze wykorzystuje się szybkozłącza, złączki wtykowe oraz złączki skręcane. Najbardziej popularną i ustandaryzowaną grupą złączy są szybkozłącza NW 7,2 jednostronnie odcinające. Można spotkać je w każdym zakładzie produkcyjnym, w różnych gałęziach zarówno przemysłu ciężkiego jak i lekkiego. Wszędzie gdzie jest produkcja jest też sprężone powietrze. Wszystkie maszyny, siłowniki, urządzenia pneumatyczne wyposażone są w szybkozłączki pneumatyczne. 

Króćce szybkozłączy nie posiadają zaworu więc stosuje się je od strony odbiornika. Każde narzędzie pneumatyczne wyposażone jest w króciec NW 7,2, aby szybko podpiąć sprężone powietrze wystarczy wpiąć szybkozłącze. Szybkozłącza są wykonane z kilku rodzajów materiałów. Najczęściej  używa się szybkozłączy z mosiądzu i mosiądzu niklowanego. Złączki mosiężne charakteryzują się dobrą relacją jakości do ceny. Spotkać je można w przydrożnych wulkanizacjach, małych warsztatach zajmujących się naprawą samochodów a nawet w prywatnych gospodarstwach domowych. Najwięcej szybkozłączy mosiężnych można spotkać w wielkich zakładach produkcyjnych, gdzie do urządzeń na taśmach produkcyjnych, wymagane jest szybkie podłączanie węży ze sprężonym powietrzem. Szybkozłączka ze stali nierdzewnej są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, browarnictwie i wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba polepszenia jakości wytwarzanych produktów.

Licencja: Creative Commons