Wyspy zaworowe stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zarządzania dużą liczbą sygnałów zlokalizowanych w różnych miejscach.

Data dodania: 2011-03-16

Wyświetleń: 2777

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ciągły rozwój technologiczny i postępująca automatyzacja procesu produkcyjnego wymaga od producentów elektrozaworów ciągłego ulepszania i różnicowania swojego asorymentu. Siłowniki pneumatyczne sterowane są przez elektrozawory. W przypadku gdy występuje kilkadziesiąt bądź kilkaset siłowników zastosowanie pojedyńczych elektrozaworów w różnych miejscach wiązałoby się z dużą czasochłonnością jak i poniesieniem znacznych kosztów. Rozwiązaniem są wyspy zaworowe typu 4HF, które składają się z kilku zaworów zintegrowanych z wysoko zaawansowanym modułem transmisji danych fieldbus tworząc jednolity system zarządzania. Do zalet wysp zaworowych należą:

a) jedno przyłącze zasilające wszystkie elektrozawory na wyspie

b) zintegrowany system kontroli wszyskich elektrozaworów za pomocą jednego sterownika lub komputera w oparciu o protokoły Profibus( 9600 bit/s-12 Mbit/s) , DeviceNet ( 125-500 kbit/s ) czy Ethernet ( 10-100Mbit/s ).

c) prostota montażu systemu który składa się z modułów elektrozaworów (po 2 elektrozawory na module). Wyspę zaworową możemy łatwo modyfikować i konfigurować poprzez dodawanie lub odejmowanie modułów elektrozaworów.

d) nieduże rozmiary systemu

e) znaczna redukcja ilości przeowów elektrycznych i pnumatycznych

f) zooptymalizowane elementy składowe

Do głównej wyspy zaworowej wspomnianego typu ( przy 32 cewkach ) można dołączyć 6 wysp zaworowych po 16 cewek na każdej co pozwala na sterowanie 128 sygnałami wejść / wyjść. Duża elastyczność sprawia że skomplikowane układy można zaprogramowac wg. własnych upodobań.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena