Żeby kupić dobrą sprężynę gazową, trzeba się trochę wysilić. Dopasować rozmiar i inne cechy charakterystyczne oraz znaleźć godnego zaufania producenta. 

Data dodania: 2014-11-25

Wyświetleń: 2763

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

To nie jest coś, co kupujemy jako prezent pod choinkę. Sprężyny gazowe mają określone zastosowania i z reguły dobrze opisane cechy, którymi powinny się w danym przypadku charakteryzować. Tym niemniej warto wiedzieć, jak kupić najlepsza.

Jak to właściwie działa?

Na początek wyjaśnijmy, czym w zasadzie są sprężyny gazowe. Chodzi o urządzenie hydro-pneumatyczne, wypełnione sprężonym azotem, które pozwala zwiększyć siłę potrzebną do przesunięcia czy podniesienia jakiegoś elementu. Sprężyna składa się z rury tłocznej oraz trzonu tłokowego a także z kolby.

Warto pamiętać, że siła wysuwu zależy od tego, jakie będzie ciśnienie wypełniające sprężynę. Można dokładnie określić te parametry, dzięki czemu – w różnych sytuacjach – wykorzystywana jest tylko taka siła, jaka jest potrzebna.

Uwaga: dopasować wariant wielkości

Co nie znaczy, że można każdą sprężynę gazową można dopasować do wszystkich zastosowań. Przeciwnie, urządzenia muszą być dostosowane do konkretnej sytuacji. Wybierając właściwe sprężyny gazowe należy więc dokładnie przemyśleć ich sposób wykorzystania.

Zupełnie inne rozwiązanie powinno być przecież zastosowane tam, gdzie siła potrzebna jest większa i w miejscu, gdzie wystarczy jej niewiele. Odpowiedni dobór sprężyny ma znaczenie dla efektywności jej pracy. Zapewne dałoby się w jakiś sposób dostosować dużą sprężynę do wymagań małego urządzenia, jednak byłoby to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.

Progresja czy pchanie

Ważną cechą pozwalającą rozróżnić dwa podstawowe rodzaje sprężyn jest tak zwana progresja. Chodzi o to, czy sprężyna ma być progresywna czy pchająca?

W dużym skrócie – w przypadku sprężyny nazywanej pchającą sytuacją wyjściową jest całkowite jej ściśnięcie. Kiedy następuje jej rozciągnięcie, ciśnienie zgromadzonego w środku gazu rośnie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku sprężyn wykorzystujących progresję. Tutaj objętość cylindra zmniejsza się wraz z wciskaniem tłoku. Ciśnienie rośnie, ponieważ ilość gazu pozostaje niezmienna. Wybór między sprężynami pchającymi i progresywnymi jest niezwykle istotny i może mocno zaważyć na efektywności pracy.

Ile wytrzyma taka sprężyna?

Ważną kwestią, którą należy rozważyć, jest także żywotność sprężyn. Urządzenia wysokiej jakości, dostarczane przez renomowanych producentów, wytrzymują dłużej. Ile konkretnie? Ze względu na specyfikę zagadnienia żywotność tego rodzaju urządzeń określa się nie w latach a w pełnych cyklach – czyli sprężeniach i rozprężeniach tłoczyska.

Przeciętna żywotność sprężyn pchających to 40 tysięcy pełnych cykli. W przypadku sprężyn określanych jako ciągnące odpowiednia liczba to 10 tysięcy. Sprężyny zwane blokującymi mogą bez większych przeszkód dociągnąć do 20 tysięcy pełnych cykli.

Ale uwaga: nie w każdych warunkach żywotność sprężyn będzie taka sama. Jeśli na przykład tłoczysko nie zostanie zabezpieczone odpowiednią tubą, mogą się do niego dostawać piach, brud czy nawet kurz. Drobne cząsteczki będą rysowały tłoczysko, co znacząco obniży żywotność sprężyn.

Sprawdź producenta!

Na koniec ważna sprawa, która już została zasygnalizowana. Na rynku dostać można wiele rodzajów sprężyn gazowych. Różnią się cechami ale też ceną, a przede wszystkim jakością. Kiedy więc przychodzi czas wyboru odpowiedniego rozwiązania, warto dobrze zorientować się, produkty których firm warte są uwagi.

Co jest istotne? Na pewno doświadczenie oraz jakość wykonania. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie opinii w sieci a także zwykłe, tradycyjne popytanie znajomych. Warto zwrócić uwagę, jakich gwarancji udzielają producenci oraz jak wygląda ewentualna opieka nad klientem. Wszystko może mieć znaczenie, dlatego wyboru należy dokonywać z głową.
 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena