Schody zewnętrzne to element, który powinien współgrać z domem i jego otoczeniem. Dlatego też często są stosowane na nich takie materiały, które już wykorzystano przy innych elementach elewacji. 

Data dodania: 2014-10-24

Wyświetleń: 1879

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Można użyć materiałów wykorzystanych gdzie indziej na elewacji. Innym sposobem na wykończenie schodów może być użycie takiego samego surowca z jakiego zrobiony jest podjazd czy ścieżka.

Schody powinny komponować się ze stylem architektonicznym domu. W zależności jaki efekt chcemy uzyskać, możemy na nie położyć drewno lub klinkier. Właściciele luksusowych rezydencji mogą sobie pozwolić na granit lub marmur. Do spadzistych dachów idealny będzie ciepły klinkier. Zaś do domów nowoczesnych będą pasować płytki.

Kamień popularny i zawsze na czasie

Dobrym rozwiązaniem na pokrycie schodów są kamienie drobnoziarniste. Powinny być twarde i odporne na ścieranie. Może to być na przykład granit czy bazalt.

Jednym z najczęściej stosowanych kamieni jest granit, którego faktura jest szorstka i matowa. Co więcej materiał ten ma właściwości antypoślizgowe i jest bardzo wytrzymały. Równie często stosowane są piaskowce. Mają właściwości podobne do granitu jednak łatwo ulegają zabrudzeniom.

Schody z marmuru są z kolei piękne, ale niepraktyczne. Wilgotny marmur jest bardzo śliski , jest także mniej twardy niż granit. Żeby chronić siebie i swoja rodzinę przed ewentualnymi obrażeniami, będącymi przyczyną śliskich schodów, warto zainwestować w listwy antypoślizgowe.

Płytki dobre do wszystkiego

Najbardziej odpowiednie są na schody są płytki Mogą to być płytki klinkierowe, gres porcelanowy. Kafelki na schody charakteryzują się niską nasiąkliwością (poniżej 3%) przez co są mrozoodporne. Większa nasiąkliwość może powodować pęknięcia i odpryski.

Ponieważ płytki na schody zewnętrzne będą w miejscu o dużym natężeniu ruchu, należy także zadbać, aby były odporne na ścieranie. Klasa IV I V w skali Mosha gwarantuje niską ścieralność płytek. Przy ich zakupie warto zaopatrzyć się w te, które są antypoślizgowe. Idealne na schody zewnętrzne będą płytki o nierównej, chropowatej strukturze

W sklepach można znaleźć specjalne zestawy płytek na schody zewnętrzne. W ich skład wchodzą płytki stopnicowe, podstopnicowe czy cokołowe.

Bardzo fajnym pomysłem są także płytki samoczyszczące. Zanieczyszczenia na płytkach, dzięki odpowiedniej technologii opartej na wykorzystaniu światła, ulegają rozłożeniu. Dlatego płytki nie wymagają troskliwej pielęgnacji.

Pamiętać należy także o specjalnym kleju do płytek, który również będzie mrozoodporny. Wówczas będziemy mieć pewność, że siarczyste mrozy nie zniszczą nowych płytek.

Eleganckie drewno

Piękne schody zapewni nam także drewno. Odpowiednio zaimpregnowane będzie służyć latami. Na schody można użyć drewna sosnowego, świerkowego czy dębowego. Coraz bardziej popularne są także gatunki egzotycznych drzew jak massaranduba i bangkirai.

Dobrze byłoby gdyby drewno bezpośrednio przylegało do betonu. Deski mogą być zamontowane do specjalnych legarów wykonanych z tworzyw sztucznych. Dzięki ich odpowiedniemu wyprofilowaniu, spływająca woda nie będzie dostawać się pod deski. Przed położeniem drewna na schody, należy je zaizolować masą bitumiczną.

Ważnym jest, aby schody pełniły swoją podstawową funkcję. Były trwale służyły prze lata. Odpowiednio dobrane będą stanowić także element dekoracyjny domu. Oprócz funkcji estetycznych, należy zwrócić uwagę na jakość materiału z którego będą wykonane, a także na to czy ma ona właściwości antypoślizgowe. Umiejętne położenie czy to płytek, kamienia, czy drewna zapewni nam wygodę użytkowania przez długie lata.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena