Aspekt wizualny ma drugorzędne znaczenie
Wybierając płytki na taras, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na ich właściwości fizyczno-techniczne. Muszą charakteryzować się przede wszystkim wysoką mrozoodpornością, gdyż w przeciwnym razie dosyć szybko zaczną niszczeć oraz odchodzić od podłoża. Druga istotna cecha to znikoma porowatość, decydująca o niepodatności na przenikanie szkodliwej wilgoci. Pożądana jest też 4 bądź 5 klasa ścieralności, antypoślizgowa struktura zewnętrzna niwelująca ryzyko przypadkowego skręcenia kostki, maksymalnie trzyprocentowa nasiąkliwość eliminująca pękanie i wytrzymałość mechaniczna na poziomie co najmniej 500 kilogramów (10 punktów w skali Mohsa).
Jeśli chodzi o wymiary, to najlepiej postawić na płytki mające 30x30 cm, ewentualnie 40x40 cm. Z jednej strony prezentują się bowiem wyjątkowo estetycznie, z drugiej zaś nie sprawiają problemu podczas montażu.
Modele gresowe, klinkierowe i granitowe
Od wielu lat w naszym kraju prym wiedzie płytka tarasowa wykonana z gresu, czyli mieszaniny gliny, piasku oraz minerałów skalnych. W procesie produkcji zostaje ona sprasowana pod ciśnieniem, a następnie wypalona w temperaturze około 1150-1200 stopni Celsjusza. Wyróżnia się ponadprzeciętną trwałością idącą w parze z eleganckim połyskiem i niewrażliwością na wszelkiego rodzaju chemikalia. Dodatkowo jest dostępna w szerokiej palecie kolorystycznej i wzorniczej. Alternatywę stanowi płytka klinkierowa (ceramiczna) o matowej powłoce, która zaskakuje niemal całkowitą niepodatnością na zarysowania, wyszczerbienia i inne ubytki powierzchniowe.
Z tego względu świetnie sprawdza się na intensywnie eksploatowanych tarasach. Na uwagę zasługuje również z pewnością płytka granitowa, słynąca z optymalnej twardości i klasycznego designu. Gwarantuje wieloletnie użytkowanie, choć jej minusem jest wysoka cena (do 120 zł za m2)
Nieco bardziej oryginalne rozwiązania
Oprócz płytek wymienionych i pokrótce opisanych w poprzednim akapicie, do wyboru mamy modele betonowe oraz drewniane. Te pierwsze są stosunkowo tanie, łatwe w układaniu i grube, a przez to niezwykle solidne. Mogą posiadać wzór imitujący naturalny kamień albo dekoracyjną cegłę, dzięki czemu znakomicie wzbogacają aranżację tarasu. Dla wielbicieli tradycji zalecane są natomiast surowe wersje z chropowatą powierzchnią. Niewątpliwy atut to także spora różnorodność kształtów. W sklepach znajdziemy zarówno egzemplarze geometryczne (kwadratowe, trójkątne, trapezowe), jak i nieregularne.
Z kolei płytki drewniane cieszą się popularnością dopiero od kilku sezonów. Wymagają co prawda impregnacji, ale równocześnie emitują przyjemne dla stop ciepło, dobrze amortyzują upadki i nie ulegają nadmiernemu nagrzaniu latem.
Płytki tarasowe, balkonowe znajdziesz na stronie https://www.tiles.com.pl/pl/c/PLYTKI-TARASOWE-2CM/16