Decydując się na remont w domu oraz wymianę płytek warto przyswoić sobie kilka ważnych informacji na temat rodzajów dostępnych na rynku kafelek. W ten sposób dowiemy się, które płytki bardziej nadają się na podłogę, a które są lepsze na zewnętrzny taras. Zatem, jakie rodzaje płytek ceramicznych trzeba znać?

Data dodania: 2016-07-11

Wyświetleń: 862

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Często na określenie płytek ceramicznych używamy określenia glazura. Jedna w przypadku glazury mowa bardziej o tych delikatniejszych oraz cieńszych płytkach ściennych. Mają one na wierzchu cienką warstwę szkliwa, jak chroni przed wilgocią, działaniem środków chemicznych, jakich z reguły używamy do czyszczenia, jak również przed brudem. Nie są one jednak zbyt odporne na uderzenia, dlatego mogą pękać. Na pewno nie są to płytki odpowiednie na zewnątrz, ponieważ nie wytrzymują dobrze dużych zmian temperatur. Mróz na pewno im również nie służy.

Jeśli chodzi o płytki podłogowe, to często mamy tu do czynienia z terakotą. Do jej wyrobu używa się gliny, którą w uformowaniu jest wypalana, to nadaje kafelkom trwałości. Takie kafelki mogą, ale nie muszą być szkliwione. Jeśli nie są szkliwione, to na pewno nie nadają się na zewnątrz, ponieważ nasiąkają szybko wodą. Są one jednak dość wytrzymałe oraz odporne na działanie środków chemicznych. Ponadto są bardzo dobre do obróbki, ponieważ nie pękają przy wierceniu czy przecinaniu.

Płytki nadające się na elewacje, to klinkier. Są one mocniej wypalone, trwalsze na różne warunki atmosferyczne. Podczas wypalania zmieniają trochę swój kształt oraz wymiary, dlatego nie są do końca równe na bokach. Jednak właśnie to dodaje im uroku.

Gres natomiast wygląda jak naturalny kamień. Jednak wyrabiany jest ze sprasowanej kamionki, jaka następnie jest wypalana. Proces wypalania zachodzi w bardzo wysokiej temperaturze, dlatego płytki te są bardzo wytrzymałe. Gres porcelanowy jest wytrzymały na mróz, jest mało nasiąkliwy, dlatego nadaje się doskonale na zewnątrz. Często używa się także gresu technicznego, który jest bardzo wytrzymały na różne obciążenia mechaniczne. Sugerując się powyższą listą na pewno uda się wybrać odpowiednie płytki do domu.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena