Ceramika to jeden z najstarszych wynalazków, który ułatwił życia całej ludzkości. Wytwarzana przez ludzi od czasów paleolitu, przez wieki nabierała coraz to większego rozmachu - szczególnie w starożytnej Grecji. Na tereny Polski dotarła ona natomiast ponad 7,5 tysiąca lat temu. Od tamtej pory nieustannie towarzyszyła w każdej kuchni, ale i nie tylko. 

Data dodania: 2021-03-20

Wyświetleń: 666

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak powstaje ceramika?

Znalazła ona również szczególne zastosowanie w innych dziedzinach, takich jak medycyna, architektura, czy budownictwo. Mimo upływu tysięcy lat forma wyrobu ceramiki nie uległa jednak tak wielu zmianom. Wbrew pozorom dawniej przebiega ona tak, jak i w starożytności. I to właśnie jeden z czynników, dla których tak wielu ludzi pokochało tworzenie własnej ceramiki. Na czym ten proces polega dokładniej? Podpowiadamy poniżej!

1. Masa ceramiczna

Aby przystąpić do samodzielnej pracy nad ceramiką, należy zacząć od przygotowania jej masy. Zwykle stanowi ona mieszankę substancji takich jak glina, skaleń, kaolinit, kwarc i piasek, które scalane są za pomocą wody. Skład masy różni się w zależności od tego, do produkcji jakich wyrobów będzie ona używana. Należy jednak pamiętać o tym, że masę trzeba przygotować co najmniej na 12 h przed przystąpieniem do formowania z niej naczyń. W tym celu wymienione wyżej substancje miesza się w specjalnie przeznaczonym do tego młynie, aż do uzyskania jednolitej masy. 

2. Zabawa formą

Ten etap przynosi najwięcej frajdy. Formowanie ceramiki może przebiegać na dwa różne sposoby - ręcznie lub za pomocą koła garncarskiego. Można również całkowicie pominąć etap formowania, używając do wypalenia naczynia specjalnie przygotowanych form. Pierwsza z metod wymaga najwięcej wysiłku - daje ona jednak ogromną dowolność, co do kształtu naczynia. Wybierając drugi ze sposobów, należy natomiast użyć specjalnie przygotowanej ku temu masy. Powinna być ona niezbyt gęsta i wolno schnąca. Stosowanie glinianych form sprzyja natomiast masowej produkcji form ceramicznych, które pod względem kształtu będą wyglądać identycznie. Wystarczy jedynie wlać pomiędzy formy masę, a następnie wprowadzić je do pieca. Po zakończonym procesie formy są zdejmowane, a otrzymana tą drogą ceramika, gotowa jest do dalszej obróbki.

3. Obróbka termiczna

Ten etap przebiega w warunkach, które mogą nie wydawać się być skomplikowane, a niestety przysparzają największych trudności - zwłaszcza w przypadku osób, które z obsługą pieca garncarskiego mają do czynienia po raz pierwszy w życiu. Piec należy bowiem nagrzać do temperatury 800-1200oC. Żaden z domowych pieców nie jest w stanie osiągnąć takiej temperatury, a zakup specjalnego urządzenia to wydatek rzędu od 3500 zł do prawie 100 000 zł. Jak więc uniknąć takich wydatków? Najlepszym sposobem będzie wybranie się na warsztaty z produkcji ceramiki! Szereg propozycji dla nowicjuszy znajdziemy na portalu feblik.pl. W takich właśnie miejscach, za niewielką dopłatą można spróbować swoich sił w garncarstwie. Jeżeli okaże się, że to nie przypadło Ci to do gustu - zawsze możesz zrezygnować z takich zajęć. Jeżeli jednak garncarstwo Cię wciągnie - możesz zawsze rozważyć zakup własnego pieca. 

4. Zdobienia i ornamenty

To ostatni z etapów tworzenia ceramiki. Dzięki niemu możesz spersonalizować tworzone przez siebie naczynia oraz dodać im niepowtarzalnego charakteru. Jest to także najbardziej kreatywna część garncarstwa. W tworzeniu ornamentów ogranicza Cię bowiem jedynie Twoja własna wyobraźnia! Do wykonania ornamentów możesz posłużyć się stemplami, skrobakami, a także specjalnie przeznaczonymi do tego pisakami. Zdobienia możesz wykonać także za pomocą gliny - tworząc przed wypałem ceramiki w piecu ucha lub wypustki.

Tworzenie ceramiki to świetna zabawa dla całej rodziny oraz par. Rozwija ona kreatywność, a także pozwala na dokonywanie eksperymentów. Jeżeli więc szukasz pomysłu na oryginalny prezent - warto rozważyć ofiarowanie bliskiej osobie vouchera, który upoważni do wzięcia udziału w takich warsztatach.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena