Głównym przenzaczeniem elektrozaworów membranowych jest sprężone powietrze, neutralne gazy oraz inne media o niskiej lepkości. Stosowane są wszędzie tam gdzie wymagane jest zachowanie wysokich norm higienicznych. Istnieje możliwość łączenia ich w wyspy zaworowe. Wykonane są najczęściej z mosiądzu lub poliamidu (korpus), stali nierdzewnej (iglica) czy NBR (uszczelnienie). Również od strony elektrycznej elektrozawory te spełniają wszelkie nomy: przyłącze standardowe ISO 4400 z wtyczką Pg 11 P, stopień ochrony – IP65 czy klasa izolacji – F.
Szczególnym typem elektrozaworów membranowych jest grupa 3/2 z uszczelnieniem vitynowym która nie nadaję się do cieczy. Sterowane są natomiast bezpośrednio ze sprężyną powrotną, z możliwością ręcznego przesterowania. Doskonale z kolei sprawdzają się w pracy w podciśnieniu.
Elektrozawory dostępne są tylko i wyłącznie jako NC – normalnie zamknięte - w dwóch wersjach napięciowych: 24V DC oraz 230V AC, jak też w dwóch wersjach sterowania: bezpośrednio oraz pilotem. Zakres ciśnień roboczych zależy od rozmiaru zaworu oraz od napięcia sterowania i waha się pomiędzy 0-4 bar do 0-16 bar. Elektrozawory te są produkowane w najpopularniejszych rozmiarach od G1/8 do G1.
Do niestandardowych zastosowań używane są natomiast elektrozawory membranowe impulsowe. Stosowane są przeważnie do systemów otrzepywania filtrów, dlatego też charakteryzują się bardzo szybkim otwarciem i zamknięciem zaworu. Posiadają zintegrowany tłumik hałasu i szumów, co zapewnia cichą pracę. Maksymalna temperatura medium wynosi + 90 stopni. Ze względu na prostą budowę i konstrukcję elektrozawory membranowe odznaczają się łatwością w serwisie i wszelkich naprawach.