Przemysł rozwija się z każdym dniem. Mimo tego, pewne rozwiązania stają się niemal wieczne. Przykładem narzędzia, które z powodzeniem wykorzystuje się od wielu lat, a nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić, są elektrozawory. Poniżej kilka ciekawych informacji na ich temat. 

Data dodania: 2011-10-24

Wyświetleń: 1360

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W wielu branżach powszechne stało się korzystanie z nieco innej odmiany zaworów, niż zazwyczaj. Na myśli mam zawory elektromagnetyczne, które w skrócie określamy mianem elektrozaworów. Na jakiej zasadzie działają? Do czego najczęściej są wykorzystywane? O tym w dalszej części artykułu.

Warto dowiedzieć się czym tak naprawdę jest to urządzenie. Nie będę podawał specjalistycznych definicji. W zamian, przybliżę wszystko w prostych słowach. Elektrozawory to specyficzny rodzaj zaworu. Jego odmienność polega na tym, że jest sterowany elektrycznie. Można zauważyć, że jest połączeniem dwóch różnych urządzeń, gdyż łączy w sobie funkcjonalność zwykłego zaworu mechanicznego jak i sterowanego elektrycznie siłownika (którego zadaniem jest otwieranie i zamykanie przepływu).

Dość tych czysto technicznych rozważań. Zastanówmy się, w jakich branżach można wykorzystywać elektrozawory. Zwykle są to taki dziedziny jak motoryzacja, automatyka przemysłowa i tym podobne. Urządzenie tego typu z powodzeniem wykorzystuje się również w sprzęcie laboratoryjnym.

Wydawałoby się, że zasada działania takiego zaworu jest skomplikowana. Otóż wręcz przeciwnie. Opiera się ona bowiem prostych procesach elektromagnetycznych. Jeżeli cewka nie otrzymuje napięcia, zawór jest otwarty. W momencie kiedy do cewki dostarczone jest napięcie, wewnątrz zaworu powstaje siła elektromagnetyczna, dzięki której zawór się zamyka. Oczywiście proces ten może być wykorzystany w odwrotny sposób (zamknij/otwórz). Jeżeli ktoś uważał na lekcjach fizyki, to doskonale zdaje sobie sprawę, o czym mowa. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena