Sprężone powietrze to bardzo przydatna rzecz. Szybkie pompowanie opon, czyszczenie wąskich i niedostępnych miejsca a nawet prace lakiernicze. Jednak korzystanie z tego dobra nie byłoby możliwe, gdyby nie kompresory. 

Data dodania: 2011-10-26

Wyświetleń: 2494

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest powietrze (lub inny gaz) pod odpowiednim ciśnieniem, stosuje się odpowiednie urządzenia. Chodzi oczywiście o kompresory, które określa się również mianem sprężarek. Tego typu urządzenia stosuje się w coraz większej liczbie maszyn, silników i tym podobnych konstrukcjach. W czym tkwi siła tego rodzaju sprzętu? Na czym polega jego zasada działania? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania.  

Żeby dobrze zobrazować działanie tej maszyny posłużę się prostym przykładem. Niech będzie to zwyczajny kompresor do pompowania kół, który możemy spotkać na stacjach benzynowych. Głównym elementem jest silnik. To on odpowiada ze sprężenie powietrza (podniesienie ciśnienia). Co ciekawe, w trakcie pracy wydziela się bardzo duża ilość ciepła. Dlatego w wielu sprężarkach montuje się układy chłodnicze. Często przypominają one te z naszych samochodów.

Jednak kompresory to nie tylko pompowanie kół. Używa się ich w wielu zróżnicowanych branżach. Dobrym przykładem jest energetyka, gdzie dzięki kompresorom możliwy jest przetłaczanie gazu ziemnego.

Sprężarki stosuje się tam, gdzie konieczne jest zwiększenie przepływu gazu. Dlatego coraz częściej wykorzystuje się tę technologię w silnikach samochodowych. Sprężarka daje niezłego kopa pojazdowi, który jest w nią wyposażony. To znacznie poprawia osiągi i przyjemność z jazdy.

A jako ciekawostkę dodam, że w naszym codziennym, domowym życiu również są obecne sprężarki. Gdzie? Oczywiście w lodówce. Kompresor stanowi podstawowy element każdej chłodziarki. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena