Co to kompresor?
Najprościej mówiąc – rodzaj sprężarki pozwalającej zwiększyć ciśnienie. Mimo że wygląda niepozornie (niektóre wersje są niezwykle lekkie) kryje w sobie moc cylindrów i tłoków, dzięki którym żadnemu majsterkowiczowi niestraszne będą jakiekolwiek zadania. Kompresory olejowe i bezolejowe umożliwiają regulację ciśnienia gazu (zwykle powietrza) poprzez podpięcie go do pojemnika. Tak sprężony gaz zasila narzędzia pneumatyczne, znajduje zastosowanie w pompowaniu kół samochodów i rowerów, butli z tlenem oraz w wielu innych zadaniach garażowych czy w pracach domowych.
Jak działa kompresor?
Zależy do rodzaju. Bezolejowy zasysa gaz do zbiornika z tłokiem, gdzie następuje sprężenie i wprawienie w ruch maszynerii odpowiedzialnej za działanie narzędzia pneumatycznego. Z kolei tłoki olejowego, jak sama nazwa wskazuje, muszą być olejowane, gdyż są cięższe, pracują na wyższych obrotach, wykorzystywane są w przemyśle. Zobacz więcej informacji o działaniu kompresorów, porównaj je i wybierz swojego faworyta. Pamiętajmy, że ich główną zaletą, jest zmniejszone ryzyko pożaru w serwisie czy zakładzie, gdyż nie generują iskier.
Zalety kompresora olejowego
To specjalistyczne maszyny charakteryzujące się tym, że są one:
- Większe;
- Cięższe;
- Wytrzymalsze;
- Wydajniejsze (mogą pracować przez długi czas, niemal bez przerw);
- O łatwiejszym serwisie.
Mówimy oczywiście o porównaniu do ich bezolejowych kuzynów.
Zalety kompresora bezolejowego
Są to poręczne wersje kompresorów bezolejowych, znajdujące szerokie zastosowanie przy pracach garażowych i w domu, a fakt, że nie generują spalin, czyni je maszynami działającymi ekologicznie.
Wymieńmy zalety:
- Nie trzeba smarować tłoków;
- Mniej czasu poświęcamy na konserwację (do oczyszczania wystarczy strumień powietrza);
- Nie produkują spalin;
- Są lżejsze,
- Łatwiej je przenieść;
- Są tańsze.
Gdzie przyda mi się kompresor?
Kompresor olejowy sprawdzi się w przemyśle, jeśli natomiast rozważasz zakup do domu, do celów hobbystycznych lub do prostych napraw czy prac w domu, czy w garażu, nie wahaj się, wybierz bezolejowy.
Kompresory znajdują zastosowanie w pracach samochodowych i wulkanizacyjnych, zasilając narzędzia pneumatyczne. Pomagają przy wymianie hamulców, lakierowaniu karoserii, pompowaniu kół, piaskowaniu, malowaniu, przy remoncie i naprawach.
Od czego zależy cena?
Pamiętajmy, że na samą cenę wpływają rodzaje kompresorów (olejowe i bezolejowe) oraz ich modele. Może być tak, że rozważasz na przykład zakup narzędzi elektrycznych, które nie potrzebują dodatkowego zakupu w postaci kompresora. Zwróć jednak uwagę, że narzędzia pneumatyczne są lżejsze i bezpieczniejsze.
Niewątpliwie, jeśli zdecydujesz się na kompresor, nie pożałujesz. Jeśli będzie to przemyślana, mądra decyzja, będziesz cieszył się tym niezwykłym narzędziem przez wiele lat.