Spawanie wydaje się rzeczą prostą, jednak w praktyce wcale tak nie jest. Trzeba zachować podstawowe zasady, by spawanie było skuteczne. W tym artykule poznasz podstawy związane ze spawaniem aluminium, stali nierdzewnej i kwasówki.

Data dodania: 2013-01-30

Wyświetleń: 2809

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w temacie spawania aluminium lub stali nierdzewnej jest pytanie dotyczące tego, czy metal przed spawaniem powinien być wyczyszczony?

Odpowiedź jest jedna! Tak, podstawowa obróbka metalu przez spawaniem jest niezwykle istotna dla uzyskania zadawalającego efektu finalnego.

Aluminium

Aby spawanie aluminium przebiegło bez problemów, ważne jest dobre oczyszczenie spawanej powierzchni metalu! Do czyszczenia aluminium przed spawaniem wykorzystuje się dostępne w specjalistycznych sklepach preparaty czyszczące. Dobrze wykonane spawanie aluminium charakteryzuje się tym, że miejsce spawania jest jednorodne, bez pęcherzy i wybrzuszeń. Profesjonalne spawanie aluminium tylko na pierwszy rzut oka wydaje się być proste. Jednak to tylko dzięki doświadczeniu spawacz wie, jak zadbać o najlepszą jakość wykonania spawu oraz jak wyeliminować wszelkie elementy, które mogłyby wpłynąć negatywnie na spawanie. Porowatość i mikropęknięcia spawanego aluminium może wywoływać niewłaściwe użycie sprzętu (brak umiejętności), niewłaściwe miejsce pracy, nieodpowiednio przygotowane krawędzie aluminium, zabrudzenie miejsca spawania aluminium.

Stal nierdzewna

Spawanie stali nierdzewnej
ma podobne wymagania – stal musi być bardzo dobrze wyczyszczona, a do tego całe miejsce pracy spawacza powinno mieć niską wilgotność powietrza. Miejsce wykonywania procesu spawania stali nierdzewnej powinno być dobrze wentylowane i wolne od zanieczyszczeń pyłowych.

Kwasówka

Stal nierdzewna odporna na działanie kwasów to w języku potocznym tzw. kwasówka, a proces jej spawania bywa w środowisku spawaczy określany jako spawanie kwasówki. Jest to proces dość skomplikowany z punktu widzenia technologicznego. Dla wykonującego spawanie kwasówki jest on wymagający z punktu widzenia techniki wykonania. Stal nierdzewna (kwasówka) musi być trwała i nie może pękać. Zwykle spawa się tą techniką rury oraz pojemniki stalowe. Dlatego też ważne jest, aby trwałość rur i pojemników stalowych utrzymywała się przez jak najdłuższy okres czasu, albowiem naprawa przeciekających rur powoduje duże przestoje czasowe i straty ekonomiczne dla firmy.

Spawanie może zostać wykonane dobrze tylko jeśli przestrzega się podstawowych zasad. Metale muszą być zawsze oczyszczone, a pomieszczenie dostosowane do rodzaju spawu, jaki wykonujemy. Należy także zadbać o bezpieczeństwo, ponieważ nieumiejętne spawanie może narazić nas poparzenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena