Soczewki kontaktowe są w stanie skorygować większość wad wzroku. Stosuje się je przy krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmie i prezbiopii (starczowzroczności). Soczewki nie są jednak dla każdego – nie powinni ich zakładać między innymi alergicy i osoby chorujące na cukrzycę.

Data dodania: 2016-11-04

Wyświetleń: 934

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przy jakich wadach wzroku można zastosować soczewki?

Soczewki sferyczne – szkła kontaktowe na krótkowzroczność i dalekowzroczność

Soczewki sferyczne to najbardziej standardowe i najczęściej stosowane szkła kontaktowe. Przeznaczone są do korygowania krótkowzroczności (miopii) i dalekowzroczności (inaczej nadwzroczności):

  • krótkowzroczność to problem z widzeniem z daleka – obiekty oddalone o kilkadziesiąt centymetrów mogą wydawać się niewyraźne i rozmyte. Osoby z taką wadą powinny nosić soczewki ujemne, czyli tak zwane „minusy”,
  • dalekowzroczność polega na tym, że obiekty są lepiej widoczne z daleka niż z bliska. Osobom z taką wadą wzroku przepisuje się soczewki dodatnie, inaczej „plusy”.

Soczewki toryczne na astygmatyzm

Szkła kontaktowe toryczne to specjalne soczewki kontaktowe dla astygmatyków. W odróżnieniu od soczewek sferycznych, szkła toryczne mają bardziej spłaszczony kształt i nierównomiernie rozłożoną moc (liczbę dioptrii). Dzięki temu są odpowiednie dla osób z nieregularną budową gałki ocznej, czyli z astygmatyzmem. Soczewki toryczne nie tylko poprawiają jakość widzenia, ale niwelują też skutki uboczne astygmatyzmu, takie jak bóle głowy i gorsze samopoczucie.

Soczewki progresywne – dla osób starszych

Szkła kontaktowe progresywne służą do korekcji prezbiopii, zwanej też starczowzrocznością. Jest to wada wzroku występująca u dorosłych od około 40. roku życia. Osoby dotknięte prezbiopią mają problemy z widzeniem bliskim, dlatego odruchowo oddalają od siebie obserwowane przedmioty (np. książkę, telefon komórkowy). Starczowzroczność koryguje się za pomocą soczewek progresywnych dwuogniskowych lub wieloogniskowych, które pozwalają na komfortowe widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Dzięki nim nie ma potrzeby zakładania specjalnych okularów do czytania.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek: kiedy nie wolno nosić szkieł kontaktowych?

Nowoczesne szkła kontaktowe są w stanie skorygować niemal każdą wadę wzroku. Nie oznacza to jednak, że każdy może bezpiecznie nosić soczewki. Do głównych przeciwwskazań należą:

  • cukrzyca,
  • podatność na infekcje bakteryjne i grzybicze oczu,
  • alergie,
  • zapalenie spojówek i inne stany zapalne w okolicy oczu (do czasu wyleczenia),
  • zespół suchego oka,
  • nietolerancja soczewek (objawiająca się łzawieniem, skurczem powiek, poszerzeniem naczyń krwionośnych oka),
  • częste przebywanie w klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach,
  • wiek poniżej 9 lat.

Zobacz także: Dlaczego soczewek jednodniowych nie należy nosić dłużej

Licencja: Creative Commons
0 Ocena