W opracowaniu pt. Warunki życia ludności w województwie kujawsko-pomorskim w 2013 roku, które zostało opublikowane przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, wyniki są porażające – przedstawiają, że poziom egzystencji mieszkańców tego województwa jest najgorszy w Polsce. Wyniki mogą „konkurować” tylko z wynikami badań z województwa świętokrzyskiego.
Wg statystyk Głównego Urzędu Statystycznego (stan na listopad 2014 roku) w woj. kujawsko-pomorskim jest ok. 124 tysięcy osób bezrobotnych (zarejestrowanych w Urzędzie Pracy), a stopa bezrobocia wynosi 15,4%. To jeden z najgorszych wyników w całym kraju. Czy faktycznie tak trudno jest znaleźć dobre oferty pracy w województwie kujawsko-pomorskim? Potencjał demograficzny również nie prezentuje się najlepiej - wg prognoz liczby ludności dla tego województwa, będzie ona ciągle maleć. Prognozy sugerują, że w 2050 roku w kujawsko-pomorskim na 100 osób w wieku produkcyjnym będzie przypadało aż 78 osób w wieku nieprodukcyjnym, co wiąże się również z wzrostem wskaźnika starości demograficznej.
Słaby rozwój ekonomiczny
Analizując rozwój ekonomiczny mieszkańców kujawsko-pomorskiego, wzięto pod uwagę następujące czynniki:
- stopę zarejestrowanego bezrobocia,
- średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w zł,
- dochody budżetów województw na 1 mieszkańca (podane w zł),
- podmioty gospodarki narodowej wpisane w rejestrze REGON na 10 tys. ludności,
- liczbę samochodów osobowych na 1000 osób,
- mieszkania oddane do użytku na 1000 osób.
Niskie statystki w infrastrukturze społecznej i technicznej
O niskim rozwinięciu infrastruktury społecznej świadczy z kolei słaby dostęp do opieki medycznej i niewielka aktywność mieszkańców w kulturze. Jeżeli chodzi o infrastrukturę techniczną – statystyki wypadają gorzej w porównaniu do średnich wyników w Polsce. W kujawsko-pomorskim niższy jest odsetek ludności korzystający z instalacji gazowej. Mniejszy jest również przeciętny metraż mieszkania na 1 osobę.
Co z pracą w kujawsko-pomorskim?
Z drugiej strony – podstrefę w tym województwie ma Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, w której działają tacy inwestorzy jak Graal, PKP Cargo, Sharp czy Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, a w regionie funkcjonuje blisko 2 tysięcy firm z kapitałem zagranicznym, co plasuje województwo na 10. miejscu w kraju pod względem inwestycji. Jednakże mimo miast z wysokim wskaźnikiem przedsiębiorczości – takich jak Bydgoszcz – średnie wynagrodzenie mieszkańca lokuje województwo dopiero na 13. miejscu spośród wszystkich, a blisko 8% mieszkańców miało wydatki poniżej tzw. granicy ubóstwa skrajnego. Z jednej strony – mamy rozwijający się przemysł, z drugiej strony – niskie średnie wynagrodzenia, zaniedbane mniejsze miejscowości i duży procent bezrobotnych do aktywnych zawodowo.