W teleturnieju pada pytanie o nazwę zawodu osoby, która pracuje ze zwierzętami. Jakie odpowiedzi się pojawiają? Weterynarz, pracownik zoo, być może z ekstrawaganckich zawodów – fryzjer dla psów i terapeuta, ale czy ktokolwiek z uczestników wpadłby na pomysł podania…behawiorysty zwierzęcego lub petsittera?

Data dodania: 2015-03-05

Wyświetleń: 1692

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Petsitter - pracuj ze zwierzętami

Kim jest petsitter?

Petsitter pochodzi od angielskiego słowa pet, czyli zwierzę. Najprościej mówiąc, petsitter zajmuje się opieką nad zwierzętami, najczęściej psami i kotami, podczas nieobecności właścicieli tychże zwierząt. Teoretycznie – petsitterem możesz nazwać swojego sąsiada, jeżeli często pod jego opieką zostawiasz ukochane domowe zwierzę, jednak w praktyce między dorywczą opieką nad zwierzętami i okazyjnym wyprowadzaniem czworonogów na spacer a zawodowym petsitterem jest spora różnica.

Jak pracuje petsitter?

Petsitter może mieć założoną własną działalność gospodarczą, ale także pracować w schroniskach lub motelach dla zwierząt, popularnych zwłaszcza w okresach wakacyjnych i zimowych ferii, podczas których nie zawsze na urlop można ze sobą zabrać domowe zwierzę. Szukanie opiekuna dla zwierzaka wymusza także tryb życia – chociażby biznesowe delegacje.

Ile zarabia petsitter?

Jeżeli pracuje na własną rękę, jest profesjonalnym opiekunem zwierząt – posiada ukończone kursy oraz referencje, za opiekę nad jednym zwierzęciem petsitter może zarobić co najmniej kilkadziesiąt złotych dziennie. Stawka za godzinową opiekę nad zwierzęciem zależy od jego rasy oraz czasu trwania opieki. Ceny opieki nad bernardynem, amstaffem, jamnikiem, perskim kotem, świnką morską czy chomikiem będą się od siebie różniły. Profesjonalista z tego zawodu może uczynić stałą pracę o dochodach na wysokim poziomie.

Jeżeli natomiast szukasz pracy dorywczej, nie musisz robić dodatkowych kursów za pieniądze z własnej kieszeni lub starać się o dofinansowanie, jeżeli jesteś osobą bezrobotną. Za wyprowadzenie zwierzęcia na spacer można zarobić kilkanaście złotych, podobnie za okazyjną opiekę, dlatego jest to popularna praca tymczasowa na wakacje wśród ludzi młodych.

Jak zostać profesjonalnym petsitterem? Kto powinien nim być?

Petsitter powinien być osobą, która żywi prawdziwą pasję w kierunku opieki nad zwierzętami i ma rozległą świadomość potrzeb zwierząt – psów, kotów, gryzoni czy też egzotycznych gatunków, które również ludzie potrafią traktować jako zwierzęta domowe. Jeżeli pracę dorywczą chcesz przekształcić w stałą i stać się polecanym profesjonalistą, czekają na Ciebie specjalne kursy. Z odpowiednim certyfikatem łatwiej znajdziesz klientów lub pracę w motelu dla zwierzaków, a z szeroką wiedzą będzie Ci się lepiej pracowało z różnymi zwierzętami. Najlepsi profesjonaliści organizują nie tylko opiekę nad psami, ale również specjalne programy szkoleniowe, których zajęcia mogą być ustalone z właścicielem zwierzęcia.

Petsitter przed podjęciem opieki nad czyimś zwierzęciem powinien sprawdzić, czy owo zwierzę posiada aktualne szczepienia, jest odrobaczone. Wskazany jest również szczegółowy wywiad z właścicielem, zwłaszcza czworonoga, aby stwierdzić, czy zwierzę nie jest agresywne i czy może ewentualnie przebywać przez kilkanaście godzin z innymi zwierzakami w zwierzęcym motelu.  Opiekun powinien zostać poinformowany o diecie zwierzęcia i jego przeciętnej aktywności.

Petsitter powinien posiadać również odpowiednio wyposażoną apteczkę oraz możliwość zapewnienia opieki weterynaryjnej w razie wypadku, a także dopilnować, aby właściciel psa pozostawił mu smycz, obrożę, karmę, możliwie – również ulubioną zabawkę, aby zmniejszyć tęsknotę za nieobecnym właścicielem – bo nie tylko ludzie przeżywają emocjonalnie taką rozłąkę.

Jak widać, profesjonalna opieka nad zwierzętami to wcale nie jest łatwym kawałkiem chleba, jakby się mogło wydawać. Jednak najlepsi w tym fachu, przy kilku stałych podopiecznych każdego dnia, mogą zarabiać nawet kilkaset złotych dziennie i prowadzić renomowany motel zwierzęcy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena