Krzesła to jeden z podstawowych elementów wystroju mieszkań, domów czy biur a także wielu innych miejsc. Niewiele osób kupując krzesła zastanawia się nad ich historią i pochodzeniem, dlatego w niniejszym artykule postaramy się którko przedstawić najważniejsze fakty i informacje na temat krzeseł.

Data dodania: 2010-04-08

Wyświetleń: 3264

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trudno nam sobie to wyobazić , ale pierwsze krzesła pojawiły się ok 7700 lat p.n.e. Wtedy były juz wyrabiane przez ludzi i miały 3 lub 4 nogi. Przedtem oczywiście również korzystano z siedzisk, funkcję krzesła pełniły wówczas kamienie lub konary drzew. Krzesła nie różniły się od siebie znacząco jak teraz. Jedyne różnice były dyktowane obyczajami danej pupulacji i jej wierzeniami. Niskie krzesła (przedmioty), krągłe i miękkie występowały w krajach dalekiego wschodu. Były to zwykle maty, płyty i niskie stołki. Zupełnie odmiennie krzesła wyglądały w okolicach basenu morza śródziemnego, gdzie siedzisko usytuowane było , co najmniej na wysokości kolan.

To te meble wpłynęły znacząco na kształt krzeseł w Europie i Ameryce.

Istniał jednak jeden rodzaj krzesła, który we wszystkich kulturach występował w podobnej formie. Był on zawsze wysoki, bogato zdobiony – tron. Musiał podkreślać u jego właściciela sztywną i prostą postawę siedzącą, która była reprezentatywna i kojarzona z władzą. Krzesłą takie były zwykle masywne i podkreślały wyższość monarchy nad pozostałymi ludźmi.

Kolejną zmianą w wyglądzie krzeseł przyniosła epoka romańska (XI-XII) wiek, kiedy to wszystkie meble odzwierciedlały wyglądem cechy charakterystyczne architektury romańskiej. Były ciężkie, masywne i prymitywne. Przypominały wyglądem proste skrzynie na niewielkich nóżkach. Ożywienie i „odchudzenie” masy tego mebla przyniósł gotyk. Produkowane krzesła są dużo lżejsze. Proste formy zastąpione są bogatymi zdobienia nimi o motywach zaczerpniętych z architektury. Dopiero renesans przyniósł ze sobą rozwój meblarstwa.

Krzesła zaczęły być bogato zdobione, rzeźbione i inkrustowane. Skrzynia-ława pozostała z epoki romańskiej była jednak dodatkowo rzeźbiona i czasem wyrabiana z baldachimem. W baroku centrum projektowo-produkcyjne przeniosło się z Włoch do Francji, gdzie rozpoczęła się produkcja krzeseł w stylu Ludwika XIV. W Polsce odzwierciedleniem tego stylu były meble gdańskie. I to właśnie nimi inspiruje się  producent mebli Mebs, który meble swoje tworzy na wzór antycznych pierwowzorów. Mebs zna historię i doskonale odtwarza meble na wzór antyków. Wie że powrót do prostych form nastąpił dopiero w epoce klasycyzmu. W tym czasie panowały dwa style Empire (francuski) i biedermeier (niemiecki). Meble gięte na dużą skalę zaczął produkować M.Thonet w XIX wieku w Austrii. W Anglii królował styl wiktoriański. Później nastąpił okres eklektyzmu, który trwał do początku XX wieku. Wtedy rozpoczęły się próby stworzenia nowego stylu. W Polsce był to styl narodowy, zakopiański i Młodopolski.

Powstają nowe style i formy krzeseł, w różnorodnych formach i bogatym wzornictwie. Krzesła stylowe zostały zastąpione nowoczesnymi i oryginalnymi formami. Kolejne style architektoniczne wpływały znacząco na wygląd krzeseł. Kolejno niemiecki Bauhaus, Weimar oraz Dessau. Producenci zaczęli stosować surowce inne niż drewno oraz najróżniejsze materiały do tapicerowania. Pomimo ogromnej różnorodności dostępnych krzeseł, stylowe, antyczne meble cieszą się nadal popularnością, a Mebs wciąż zwiększa listę uszczęśliwionych klientów. Krzesła skórzane i krzesła biurowe są najczęściej wybierane ze względu na wytrzymałość, funkcjonalność i styl. Mało kto decyduje się zakupić krzesło z masowej produkcji – proste, tanie i dla wszystkich dostępne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena