Meble, które będą używane przez dzieci powinny być bezpieczne i wygodne. Szczególnie ławki i krzesła w szkołach, gdzie nasze pociechy spędzają najwięcej czasu w pozycji siedzącej, muszą być projektowane z myślą o ergonomii użytkowania.

Data dodania: 2016-06-04

Wyświetleń: 1499

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy meble szkolne są bezpieczne dla kręgosłupa Twojego dziecka?

Warto przejść się do szkoły, do której uczęszczają Twoje dzieci, żeby na własne oczy zobaczyć w jakich warunkach spędzają dzień. Warunki panujące w placówce powinny być jednym z czynników, który wpływa na wybór szkoły, do której poślemy naszą pociechę. Na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze, żeby ławka i krzesło były dostosowane do wieku i wzrostu ucznia. Na szczęście jednakowe wysokości wszystkich ławek i krzeseł w szkole to raczej melodia przeszłości, warto jednak zobaczyć na własne oczy, czy odpowiednie zasady są na pewno przestrzegane.

Aby ułatwić nauczycielom i uczniom dobranie odpowiedniej wysokości ławki i krzesła, mogą być one oznaczone kolorami, które odpowiadają różnym wysokościom. Na początku roku szkolnego powinny odbyć się zajęcia, podczas których dzieci dowiadują się jak zachować prawidłową postawę i jakie są skutki nieprawidłowego siedzenia. Każdy uczeń przy pomocy nauczyciela lub higienistki powinien mieć dobraną odpowiednią wysokość ławki i krzesła i zapamiętać właściwy kolor. Większość producentów mebli szkolnych oferuje ławki i krzesła o różnych kolorach nóg – jest to rozwiązanie praktyczne i estetyczne.

Każde dziecko rośnie własnym tempem i może zdarzyć się, że w jednej klasie uczniowie będą się różnić wzrostem nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Szkoła powinna być na to przygotowana. W każdej sali lekcyjnej powinny znajdować się ławki i krzesła co najmniej w trzech wysokościach, tak żeby każde dziecko miało przypisane właściwe sobie miejsce. Na rynku są też dostępne ławki i krzesła o regulowanych wysokościach.

Warto też sprawdzić czy firma, która wyprodukowała meble dysponuje odpowiednimi certyfikatami i atestami. By zapewnić bezpieczeństwo, ławki i krzesła powinny być stworzone z wysokiej jakości trwałych materiałów.

Pamiętajmy, że źle dobrane krzesło i ławka mogą powodować bóle pleców, skrzywienia kręgosłupa i wady postawy, a nawet pogorszenie wzroku. W skrajnych przypadkach dojść może do uszkodzenia organów wewnętrznych. Dlatego bardzo ważne jest, żeby sprawdzić w jakich warunkach uczy się nasze dzieci i w razie potrzeby wymuszać odpowiednie zmiany w placówce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena