W trosce o zdrowy rozwój naszych dzieci, to na nas, jako rodzicach, poniekąd ciąży odpowiedzialność za prawidłowy rozwój postawy. To my, poprzez swoje wybory, czy to w doborze pierwszego biurka, czy plecaka, mamy wpływ na sylwetkę naszego dziecka i zdrowe nawyki. Wysyłając maluszka do pierwszej klasy, gdzie będzie miał już styczność z zeszytami, czy podręcznikami, stajemy przed ważnym wyborem plecaka, czy też tornistra dla naszej pociechy. W czasach, kiedy jeszcze sama byłam dzieckiem, normą były tornistry, ze sztywnym tyłem przylegającym do pleców, a także szerokie i sztywne szelki, dokładnie dopasowane do wzrostu dziecka. Kolejną ważną częścią plecaka, były światełka odblaskowe, zapewniające nam bezpieczeństwo na drodze. Dużo mówiło się o prawidłowej podstawie czy to podczas chodzenia, czy siedzenia przy biurku. We współczesnych czasach, kiedy spora część dzieci cierpi na skrzywienia kręgosłupa, znów temat poprawnych nawyków, jest poruszany. W tej chwili na naszym rynku dostępnych jest wiele przeróżnych modeli plecaków, plecaczków, tornistrów dla dzieci. Hitem zeszłego roku okazały się plecaki szkolne na kółkach (niczym torby na zakupy), które zamiast nosić na plecach, maluch prowadzi za sobą. Tylko, na jaki rodzaj się zdecydować? Czy na zwykły plecak? A może tornister? Z pozoru niczym się nie różnią, a jednak.
Tornistry cieszą się dużym powodzenie, zwłaszcza u rodziców maluchów, które zaczynają dopiero swoja przygodę ze szkołą. Tornister, w przeciwieństwie do plecaka (choć coraz częściej produkowane są plecaki ze sztywnym tyłem), jest sztywny. To właśnie dzięki tej sztywności, plecy maluszka, zmuszone są do prawidłowej, wyprostowanej sylwetki. Dzieli temu, już na starcie, maluch uczy się prawidłowej postawy i nabiera nawyku, który zaprocentuje w przyszłości zdrowym kręgosłupem. Tornister posiada też szerokie i sztywne szelki, które uniemożliwiają dodatkowo noszenie tornistra na jednym ramieniu, co sprzyja wadom postawy. Dużą wadą tornistrów jest ich waga, która najczęściej jest znacznie większa niż tradycyjnego plecaka,. Jak pokazują normy, i o tym warto pamiętać, przy wyborze plecaka, uczniowie klasy 1-3 mogą nosić plecak, czy też tornister o wadze do 1200 g, starsi uczniowie do 1400g.
Plecaki z kolei najczęściej są lżejsze, wyposażone podobnie, jak tornistry, w światełka odblaskowe i pomocne podręczne kieszenie. Plecaki najczęściej służą dziecku przez dłuższy czas niż tornistry. Wynika to przede wszystkim z faktu, że plecaki są uniwersalne, a tornistry kierowane są głównie do dzieci najmłodszych. I, o ile w pierwszej klasie podstawowej Twoje dziecko może być zachwycone swoim plecakiem w kotki, o tyle już za rok, może wymarzyć sobie dorosły plecak z podobizną swojego idola. A wówczas czeka Cię nie lada wydatek.